Bokhandel

Biografier
Pages: 1 2

Anderson, Jon Lee: Che Guevara

Fem års forskning och intervjuer med Che Guevaras släktingar, vänner och medarbetare har gjort Jon Lee Andersons biografi till det mest omfattande och genomarbetade verk om Che Guevara som någonsin skrivits.

Additional DescriptionMore Details

Org.titel: Che Guevara a revolutionary life [1997] | Översättning av Hans O. Sjöström | Månpocket | 2003 | 1085 s. | Pocket, ill., mkt gott skick.


50.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Andersson, Karl-Olof: Harry Martinson - naturens, havens och rymdens diktare

I boken Harry Martinson – naturens, havens och rymdens diktare får vi segla med den unge sjömannen Harry genom iskalla vinterstormar på Nordatlanten till Afrikas hetta. Vi får gå vid den filosoferande luffaren Bolles sida längs landsvägar mot drömmens Klockrike. Vi får sitta vid den kvinnliga piloten Isagels sida på rymdskeppet Aniara och skåda hela universum i den märkliga Miman. I motsats till passagerarna på gondoldern Aniara får vi återvända till jorden och med en grästuva som utsiktspunkt betrakta naturens under.

Additional DescriptionMore Details

Bilda förlag | 2003 | 144 s. | Inbunden med skyddsomslag, recensionsex., ngt tummat omslag, mkt gott skick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ericson, Lars: Johan III. En biografi

Additional DescriptionMore Details

Historiska Media | Signerad upplaga tryckt i 350 exemplar [nr: 93] | 2004 | 415 s. | Inbunden med skyddsomslag, läsband, ill. s/v, nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Hägg, Göran: Mussolini, en studie i makt

Benito Mussolini var Italiens diktator och länge oerhört populär. Han byggde vägar, satsade på jordbruket och genomförde stora reformer. Men efter enorma framgångar berusades han av makten och förlorade omdömet. Slutet blev förfärligt för ”il Duce”. Och för det italienska folket.

Göran Hägg berättar utifrån italienska källor och delvis nya utgångspunkter om hur Mussolini startade fascismen. Vi får uppleva det första mötet med Hitler 1934, och ser hur Mussolini genom fruktan och felkalkyl går med i kriget på Hitlers sida 1940. Vi möter människorna kring diktatorn: kvinnor, generaler, intrigörer och snyltare.

Men främst handlar Göran Häggs biografi, den första moderna boken om Mussolini på svenska, om människan och maktens villkor.

Additional DescriptionMore Details

Norstedts | 2008 | 399 s. | Inbunden med skyddsomslag, nyskick.


100.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Harrisson, Dick: Karl Knutsson. En biografi

Additional DescriptionMore Details

Historiska Media | Signerad upplaga tryckt i 350 exemplar [nr: 86] | 2002 | 483 s. | Inbunden med skyddsomslag, läsband, ill. s/v, nyskick.


150.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Herrera, Hayden: Frida Kahlo - en konstnärs liv

Den mexikanska konstnärinnan Frida Kahlo (1907-54) började måla efter en allvarlig trafikolycka i artonårsåldern. Hon skildrar i sitt måleri sitt eget liv, sina egna känslor och sin relation till livet, till döden och till Diego Rivera.

En biografi över Frida handlar oundvikligen även om Diego. Äktenskapet med honom var stormigt och kärleksfullt. De var båda starka personligheter, men de hade respekt för varandras skapande.

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Margareta Eklöf | Forum | 2002 | 471 s. | 876 g | Kartonnage, fotoill, färg och s/v, nyskick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Höjer, Signe: Mary Kingsley, forskningsresande i Västafrika

Vem var denna märkliga kvinna som i slutet av 1800-talet lämnade det viktorianska England för att studera de primitiva religionerna hos Västafrikas stammar?

”Till det yttre avvek hon åtskilligt från vår vanliga uppfattning om en upptäcktsresande”, skriver Signe Höjer i inledningen. ”Ingen tropikhjälm, inga khakibyxor. I sin långa viktorianska kjol, höghalsade vita blus och en liten skinnmössa knuten under hakan, styrde hon sin kanot genom vattenfallen eller vandrade på obanade vägar genom djungler och träskmarker, ensam eller i sällskap med infödda. Hon föll i floder, ramlade i fångstgropar, skrämde bort krokodiler, flodhästar och leoparder med en smäll av sin paraply.”

Additional DescriptionMore Details

LTs förlag | Originalupplaga | 1973 | 251 s. | Häftad med flikar, mkt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Isaksson, Ulla/Linder, Erik Hjalmar: Elin Wägner - Amason med två bröst 1882-1922

Första delen i Ulla Isakssons och Erik Hjalmar Linders biografi om Elin Wägner.

Additional DescriptionMore Details

Bonniers | 1977 | 320 s. | Inbunden med skyddsomslag, ill., ngt nött sk.omslag, i övrigt mkt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Isaksson, Ulla/Linder, Erik Hjalmar: Elin Wägner - Dotter av moder jord 1922-1949

Andra delen i Ulla Isakssons och Erik Hjalmar Linders biografi om Elin Wägner.

Additional DescriptionMore Details

Bonniers | 1980 | 333 s. | Inbunden med skyddsomslag, ill., reva i sk.omslag, ngt blekt baksida, i övrigt mkt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Kärnborg, Ulrika: Fredrika Bremer

Fredrika Bremer (1801-1865) är mest känd som en av kvinnorörelsens pionjärer. Som författare har hon däremot nästan varit bortglömd, trots att hennes böcker fick stor framgång både utomlands och i Sverige.

Ulrika Kärnborg lyfter inte bara fram Fredrika Bremer som författare, utan också som en europeisk intellektuell. Hennes dröm var ett jämlikt och rättvist samhälle, ett budskap som inte saknade sprängkraft under 1800-talet. Här möter vi en politisk debattör, teolog, journalist, utopist och en högst levande och modern diskussionspartner.

Additional DescriptionMore Details

Natur och Kultur | Första pocketutgåvan | 2003 | 185 s. | Pocket, nyskick.


45.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Lamm, Martin: August Strindberg

Additional DescriptionMore Details

Hammarström & Åberg | 1986 | 419 s. | Inbunden med skyddsomslag, skadad i sk.omslag, gulnad inlaga, annars mkt gott skick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Liljegren, Bengt: Karl XII. En biografi

Additional DescriptionMore Details

Historiska Media | Signerad upplaga tryckt i 400 exemplar [nr: 55] | 2000 | 442 s. | Inbunden med skyddsomslag, läsband, ill. s/v, nyskick.


180.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Lindsay Gresham, William: Houdini, the man who walked through walls

Om den legendariske utbrytarkungen och trollkarlen Houdini.

Additional DescriptionMore Details

A Macfadden Book | 1963 | 263 s. | Pocket, rött snitt fotoill., gulnad, ngt blekt omslag, i övrigt mkt gott skick.


70.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Martin, Bengt: Sonja Åkesson

Additional DescriptionMore Details

Rabén & Sjögren | Originalupplaga | 1984 | 316 s. | 674 g | Inbunden med skyddsomslag, ngt blekt sk. omslag med reva på baksidan, i övrigt nära nyskick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Osten, Suzanne/Zweigbergk, Helena von: Osten om Osten

Suzanne Osten. Alltid omdiskuterad söker hon ständigt nya vägar. Helena von Zweigbergk har följt hennes arbete länge. Många och långa samtal har blivit en omfattande intervjubok om Suzanne Ostens liv och arbete. Om barndom (såväl sin egen som Hitlers), bröderna Mozart, Alice Miller, feminism, Mamma, kvinnlig komik, galenskap, I lusthuset, politik, den nya filmen, Skyddsängeln, arbete i grupp, Jösses flickor, skapandets villkor, Unga Klara, svartsyn och framtidstro, puritanism och livsbejakelse.

Additional DescriptionMore Details

Alfabeta | 1990 | 275 s. | Inbunden med skyddsomslag, fläckat omslag, i övrigt mkt gott skick.


75.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

O´Brien, Edna: James Joyce

Tidigt gick James Joyce i självvald exil, men ändå lämnade han aldrig hemstaden Dublin bakom sig. Det var den staden han ägnade mycket av det litterära skapande som skulle komma att göra honom till en av 1900-talets mest banbrytande författare.

Joyces liv och verk – den torftiga uppväxten, det passionerade och stormiga äktenskapet med Nora, hur Odysseus växte fram, den skandal som utgivningen vållade, de sista bittra åren – skildras här kritiskt och beundrande av Edna O´Brien, själv en framstående och kontroversiell författare i dagens irländska litteratur.

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Eva M. Ålander | Albert Bonniers förlag | 2002 | 185 s. | Inbunden med skyddsomslag, ngt tummat omslag, i övrigt nära nyskick.


55.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Picasso, Marina: Min farfar Picasso

Vissa människor lyser så starkt att de förtär andra i sin omgivning, Pablo Picasso var en av dem. Berömmelse, glamour och passion men också grymhet, svek och tragedi är ingredienserna i detta familjedrama som kretsar kring giganten Pablo Picasso, mannen som gärna ville bli kallad Le Soleil, ”Solen”.

Marina Picasso, barnbarn till Pablo Picasso, berättar här i den första Picassobiografin som skrivits av någon i familjen, om sitt liv i skuggan av den stora målaren. Det blir ett avslöjande porträtt av en av nutidens största.

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Cecilia Franklin | Prisma/Utgiven i samarbete med Louis Valentin | 2002 | 168 s. | 474 g | Inbunden med skyddsomslag, nära nyskick.


70.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Platen, Gustav von: Bakom den gyllene fasaden: Gustav V och Victoria – ett äktenskap och en epok

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers Förlag | 2002 | 470 s. | Inbunden med skyddsomslag, fotografier s/v, nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Rystad, Göran: Karl XI. En biografi

Additional DescriptionMore Details

Historiska Media | Signerad upplaga tryckt i 300 exemplar [nr: 261] | 2001 | 395 s. | Inbunden med skyddsomslag, läsband, ill. s/v, nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Sjögren, Otto: Georg Adlersparre

”En historisk karaktärsbild ur Lefnadsteckningar öfver utmärkta personligheter utgifna af stiftelsen Lars Hiertas minne.”

Obs! Enda upplagan.

Additional DescriptionMore Details

Samson & Wallin: Stockholm | 1881 | 143 s. | Inbunden, halvfransk med gulddekor på rygg, marmorerad, delvis fläckad inlaga, annars gott skick.


230.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...
LoadingUpdating...
Pages: 1 2
Sprid ordet:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • del.icio.us
  • email
Byggt på Wordpress – Designat av Salmiak Media - XML Sitemap