Ahlberg, Alf: Filosofiens historia
Del 1-6 | Natur och Kultur | 1925–1928 | 152+168+164+168+180+227 s. | Halvfranskt band, marmorerad pärm och snitt, mkt gott skick.
Balsamo, Giuseppe: Ditt ödes bok, greven av Cagliostros magiska cirklar
Författaren till denna bok var den världsberömde sicilianske trollkarlen och vetenskapsmannen Guiseppe Balsamo, känd vid alla kungliga och kejserliga hov i Europa i adertonde århundradet som Greven av Cagliostro. Han var en genial man med kännedom om de ockulta vetenskaperna som kanhända ingen annan varken före eller efter honom. Sakkunniga kritiker ha gett sitt varmaste erkännande åt denna Cagliostros ”Ödesbok”.
*Dahlbergs förlagsaktiebolag, Stockholm | 1921 | 140 s. | 235 g | Ryggklotband, flertal lösa sidor, lös rygg, gulnad, i övrigt gott skick.
Bibeln, gamla och nya testamentet
Gleerups | 1891 | 1593 s. | Trådbunden, rygg saknas, inkl. ägarens betyg från småskola.
Böös, E. K: Konfirmationsgåfva: Tio betraktelser öfver Jesu Lif
Med illustrationer av H. Hofmann | C. W. K. Gleerups Förlag: Lund | 1903 | Läderryggband med ill. omslag, ill. inlaga, namnteckning, gulnad, ngt fläckade pärmar, annars gott skick.
Briem, Efraim: Spiritismens historia
*Gleerups, Lund | 1922 | 407 (1) s. | Vackert halvfranskt marmorerat svinläderband, 4 upphöjda bind, gulddekor rygg, blekt rött snitt, medbundet främre och bakre omslag, mkt gott skick.
Christoph, Henning/Oberländer, Hans: Voodoo - secret power in Africa
*Taschen | 1996 | 240 s. | Inbunden med skyddsomslag, mkt rikt illustrerad med färgfotografier, stort format, nyskick.
Davidson, H R Ellis: Nordens gudar och myter
Den engelska religionshistorikern HR Ellis Davidson ger i denna bok en översikt över nordgermanernas religion, där hon visar i vilket förhållande gudar, jättar, dvärgar, odjur och hjältar stod till varandra och till de människor som trodde på dem. Den fornnordiska gudavärlden ses i ljuset av både skrivna källor –främst de isländska texterna – arkeologiska fynd och moderna forskares teorier.
Översättning och svensk bearbetning av Bengt G Söderberg | Prisma Magnum | 1988 | 240 s. | Häftad, gulnad inlaga, ngt fläckad baksida, annars mkt gott skick.
Engels, Friedrich: Herr Eugen Dührings omvälvning av vetenskapen
Org.titel: Anti-dühring | Arbetarkultursförlag | 1971 | 451 s. | Franskt band med guldpräglad rygg, skyddsomslag, skada i rygg på pärm och sk.omslag, reva på ovansida av pärm och sk.omslag, fläckat övre snitt, annars gott skick.
Falk, Nancy Auer/Gross, Rita M: Unspoken Worlds - Women´s Religious Lives
Through integrated readings and original introductions, Unspoken Worlds provides an illustration of cross-cultural patterns in women´s religious lives. Thoughtfully chosen writings by eminent scholars have been judiciously edited by Falk and Gross to weave them into a coherent whole that evolves from simple vivid portraits of individual women to analyses of complete systems.
Wadsworth Publishing Company | 1989 | 284 s. | Limhäftad, ngt fläckat omslag, understruket med markeringspenna i färg på ca 30 s. i övrigt gott skick.
Gaare, Jørgen/Sjaastad, Øystein: Pippi & Sokrates - filosofiska vandringar i Astrid Lindgrens värld
Pippi och Sokrates. Filosofiska vandringar i Astrid Lindgrens värld låter oss möta en helt ny läsning av böckerna om Pippi Långstrump. Med ett kunskapsrikt, och samtidigt lekfullt, anslag får vi ta del av ett filosofiskt gästabud i Platons anda – med Pippi och Sokrates själva som anförare. Vi möter Pippi som antropolog, språkfilosof, maktmänniska, feminist, ironiker och upptågsmakare. Boken ger oss både en förnyad insikt om Pippis betydelse och nya kunskaper om filosofins historia – allt serverat på ett roande och tankeväckande sätt.
Översättning av Ulla Stina Rask | Förord av Margareta Strömstedt | Natur och Kultur | 2002 | 229 s. | Pappband med skyddsomslag, reva i omslag, i övrigt mkt gott skick.
Handbok för resan från Döden till Livet
Bibliska förlaget: Skövde | Originalupplagan | 1932 | 192 s. | Trådbunden, mjukband, 95x150 mm, ill., tummad, ngt fläckad, annars gott skick.
Henriksson, Alf: Biblisk historia
Alf Henriksson refererar i detta verk hela den bibliska historien, från den första skapelseberättelsen som inleder Gamla Testamentet till Uppenbarelseboken som avslutar Nya Testamentet. Alla de rika berättelser och det färgstarka persongalleri som bibeln rymmer återges i dessa två volymer, som också innehåller de apokryfiska böckerna.
Förutom sitt eget kunnande har Alf Henriksson använt sig av de gängse bibelöversättningarna och paralleller och jämförelser görs även med Gustav Vasas och Carl XII´s biblar. Hänvisningar till och citat ur Septuaginta och Vulgata förekommer tillsammans med personliga kommentarer vad gäller de svenska översättningarnas olika kvalitéer.
Del I-II [två band] Teckningar av Hasse Eriksson | Bonniers | Originalupplaga | 1990 | 321 + 194 s. | 574 + 387 g | Inbunden med skyddsomslag, del II har fläck på omslag, i övrigt nyskick.
Hugolinus, Broder: Fioretti: Den helige Franscisci underfulla blomsterkrans
Översättning av Lisa Lundh | J. A. Lindblads Förlag | 1924 | 167 s. | Halvpergamentband, medbundet vackert ill. omslag, nästintill nyskick.
Kemp, Peter: Sprogets dimensioner
Språk: Danska
Den fenomenologiska dimensionen, den pragmatiska dimensionen, den semiologiska dimensionen och den hermeneutiska dimensionen.
Berlingske forlag/Berlingske Leksikon bibliotek | 1972 | 208 s. | Häftad, namnteckning, gulnad inlaga, i övrigt gott skick.
Kierkegaard i urval av Lars Göransson
Kierkegaards inflytande på modern filosofi och protestantisk teologi kan inte överskattas; han har bl.a. gjort upp grundritningen till existensialismen, vars mest kända namn är Jean-Paul Sartre. Som religiös personlighet och hätsk motståndare till ”akkordens aand” har har stått modell till Ibsens intensiva idédrama Brand.
Detta urval förbigår emellertid hans direkt religiösa insats till förmån för de mer romanartade verken, där hans konstnärlighet och stilistiska mästerskap kommer till sin fulla rätt. Kvickheten, den bitande ironin, de fyndiga formuleringarna och de överraskande infallen får här fritt spelrum. Urvalet är mindre avsett som ett smakprov än som ett lockbete som eggar till ett fortsatt studium. Ironin och den dräpande dialektiken var bara en sida av Kierkegaards väsen; bilden av honom som människa breddas av hans kärlek till enkelt folk, hans medkännande innerlighet och vad hans landsman Höffding har kallat ”den store Humor”. Denna bok vill visa att han är en bekantskap att göra, en man som angår alla.
Urval och översättning av Lars Göransson | Forumbiblioteket | 1956 | 242 s. | 313 g | Häftad, ngt snedläst, i övrigt mkt gott skick.
Koestler, Arthur: The Sleepwalkers - a history of Man´s Changing Vision of the Universe
A thought-provoking account of the scientific achievements and lives of cosmologists from the Babylonians to Newton.
Introduction by Herbert Butterfield | Penguin Books | 1979 | 623 s. | Pocket, namnteckning, gulnad inlaga, i övrigt gott skick.
Lewis, C.S: Från helvetets brevskola
C.S. Lewis kristna klassiker utkom i England 1942 med underrubriken ”Studiebrev om de bästa metoderna att föra en själ till förtappelse”. Lewis, den lärde litteraturprofessorn i Cambridge – död 1963 – har kallats en av samtidens kvickaste och mest djupsinniga religiösa tänkare.
Översättning av Sigfrid Lindström | Libris | 1977 | 119 s. | Pocket, smutstitelblad avklippt, i övrigt gott skick.
Martensen-Larsen, H: Spiritismen I-II
Spiritismens bländverk och själsdjupets gåtor.
*Lindblads, Uppsala | 1922 | 226 + 143 s. | Två vackra halvfranska marmorerade band, 4 upphöjda bind, övre snitt, främre omslag medbundna (I del I har omslaget lossnat + blyertsundertstrykning), gulddekorerad text, mkt gott skick.
Updating...
