Bokhandel

Geografi & Topografi

Arton, Nils: Hårdesgille o andra teställninga på frosta härads bygdemål

Additional DescriptionMore Details

Författarens förlag, Lund | Originalupplaga | 1930 | 124 s. | Halvfranskt marmorerat band, medbundet omslag, med 23 siluetter av O. Antonsson, guldpräglad titel på rygg, fem upphöjda bind, tillägnan smutstitelblad, ngt nött rygg, fuktfläck nedre hörn i inlaga, i övrigt mkt gott skick.


130.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Hülphers, E. Walter: Linier och dagrar, stämningsbilder från norrlandsbygd

Additional DescriptionMore Details

*C. & E. Gernandts Förlags-Aktiebolag | 1899 | 150 s. | Häftad, tummat/fläckat omslag, i övrigt gott skick.


190.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Kuylenstierna-Wenster, E: Det gamla slottets sagor

Historiska skildringar av slottet Malmöhus.

Additional DescriptionMore Details

C.W.K. Gleerups förlag, Lund | 1919 | 281 s. | Häftad, snedläst, namnteckning på omslag samt smutstitelsida, nött nedre rygg, inlaga gott skick.


50.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ludvig, Nils: Lund

I bild av Emil Johansson-Thor.

Additional DescriptionMore Details

Wahlström & Widstrand | Originalupplaga | 1949 | 127 s. | 323 g | Häftad, dedikation från författaren, + fem tidningsurklipp om Nils Ludvig, gulnad, i övrigt mkt gott skick.


230.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Lundgren, Stefan/Carlsson, Olle: Antarctica: souvenirs from the seventh continent

Additional DescriptionMore Details

”Ice Is Nice” publishing house in corporation with Nice Ice lmtd: Sweden | 1999 | 96 s. | Häftad, laminatomslag, 80 ickemanipulerade färgfoton, format: 240x195, gott skick.


200.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Malmöboken: historik, sjöfart, industri, handel m.m. (N:o 2234)

Additional DescriptionMore Details

Förlag Informa | 1950 | 320 s. | Häftad, ngt fläckad insida omslag, annars gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Mexico City – History, Art, Monuments

Språk: Engelska.

Additional DescriptionMore Details

Monclem Ediciones/Bonechi | English edition | uå | 127 s. | 517 g | Häftad, laminerad, 200 färgillustrationer, nyskick.


70.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Reid Robert m.fl: Central america on a shoestring

Språk: Engelska

Big trips on small budgets.

Additional DescriptionMore Details

Lonely Planet | 2004 | 804 s. | Häftad, namnteckning, läsveck, tummad, slitna hörn, väl använd men håller ihop.


75.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Sandin, Gunnar (red.): BLHJ – Lunds stads järnvägar 1901–1939

Bjärred – Lund – Harlösa järnväg, med föregångarna LBJ och LReJ, var endast 35 kilometer lång, blev 38 år gammal och hade tidvis ryktet som Sveriges mest olönsamma järnväg. Ingen storslagen historia kan det tyckas. Men banorna hann ge upphov till bland annat två livskraftiga industrier och ett odödligt kåseri, och det var dramatiska år med konkurser och rekonstruktioner, omorganisteringar och upprustningar, projekt och experiment.

Komplett med rättelser och kommentarer i tiosidig bilaga.

Additional DescriptionMore Details

Gamla Lund förening för bevarande av stadens minnen årsskrift 69 | 1987 | 199 s. | 531 g | Trådhäftad, illustrerad, exlibris, ngt snedläst, i övrigt mkt gott skick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Sapper/Marcuse: Jorden förr och nu. Populär fysisk geografi af prof. Sapper och dr. Marcuse

Additional DescriptionMore Details

Norstedt och söner förlag | 1905 | 316 s. | Ill., rött helklotband, inlaga rik med vackra ill. i färg och s/v, ngt sliten i pärm, annars gott skick.


300.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Simonis Damien: Best of Venice

Språk: Engelska

Reseguide som även innefattar karta, mini-cd samt fast talk phrase book på 94 s.

Additional DescriptionMore Details

Lonely Planet | 2005 | 96 s. | 261 g | Mkt gott skick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Swahn, Sven Christer: Detta Lund, kort handledning

Additional DescriptionMore Details

Teckningar Göran Lindgren | Bonniers | 1965 | 218 s. | Pappband med skyddsomslag, två revor i sk.omslag, annars mkt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Wallengren, H: Ur de geografiska upptäckterna

Additional DescriptionMore Details

Baltiska förlaget | 1928 | 281 s. | Halvfranskt band, ngt nött och bucklig, annars gott skick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Williams, Nicola/Wildman, Kim: Romania & Moldova

Språk: Engelska

Includes guide to exploring the Carpathians.

Additional DescriptionMore Details

Lonely planet | 2001 | 425 s. | Häftad, ngt fläckat övre snitt, ngt nött i kanter, i övrigt mkt gott skick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...
LoadingUpdating...
Sprid ordet:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • del.icio.us
  • email
Byggt på Wordpress – Designat av Salmiak Media - XML Sitemap