Boman, Gunila (red.): Stora Hälsoguiden
Stora Hälsoguiden handlar om kärlek och samlevnad/om att födas, åldras och dö utan rädsla/om hur man undersöker sig själv för att förebygga sjukdom/om akupress, zonterapi och massage/om fetma, fasta och råkostterapi samt mycket annat.
Bruhn, Jan G: Naturmedel: om effekter, risker, traditioner och bestämmelser
Konsumentverket/råd&rön faktabok | Fjärde reviderade upplagan | 1986 | 57 s. | Häftad, ill., läsveck omslag, annars gott skick.
Dickstone, William: Hemmets illustrerade läkarbok
Malmö konsttryckanstalt AB | 1946 | 112 s. | Häftad, tejpad, fläckad, annars hyggligt skick, intressanta tidstypiska illustrationer, en uppslagsbok för envar.
Fichtelius, Karl Erik / Wikström, Bertil: Människoläkarboken
En praktisk bok om våra vanligaste sjukdomar och en utvecklingshistorisk bakgrund till vår livssituation.
Människoläkarboken är sammansatt av två delar: en praktisk och en utvecklingshistorisk.
Wahlström & Widstrand | 1977 | 200 s. | Klotband med skyddsomslag, smutsigt och revat skyddsomslag, enstaka blyertsmarkeringar, annars gott skick.
Förkylningsboken
Saklig, rolig, spännande, nyttig, lekfull, sagolik läsning om förkylning.
Greer, Rita/ Woodward, Robert: Vitaminer, mineraler och andra näringsämnen: En uppslagsbok
Översättning av Barbro Ahsltröm | Fackgranskning professor Olov Lindahl | Forum/När?Var?Hur? Serien | 1987 | 236 s. | Inbunden, gott skick.
Henriksson, J: Sveriges medicinalväxter
En samlingsvolym av den kände medicinalväxtkännaren rektor Johannes Henriksson. I denna ingår fyra av hans utgivna skrifter:
Handledning vid insamling och förvaring af Sveriges medicinalväxter/Handbok i odling och fröinsamling af Sveriges medicinalväxter/Om användningen af Sveriges medicinalväxter/Några förbisedda hushållsväxter och deras användning.
Författarens märkliga livsgärning presenteras i en intressant artikel av docent Jan Vegelius, Uppsala, bördig från Dals-Rostock.
Kroppefjälls Hembygdsförenings förlag/Dals-Rostock | Fakismilutgåva av originalupplagorna 1890, 1898, 1906, 1906 | 1981 | 64+79+46+41+22 s. + 8 färgplanscher | 312 g | Inbunden faksimilutgåva, färgill., nära nyskick.
Hjerstrand, Marianne: Kvinnohälsa 40-70 år
Ny medicinsk kunskap om hälsa, hormoner,vikt, motion, hjärta, cancerrisk, benskörhet, psyke och hud för kvinnor mitt i livet.
Bokförlaget Cordia | 1998 | 196 s. | Inbunden, blyertsanteckningar/understrykningar i inlagan, annars mkt gott skick.
Jacobson, Nils-Olof (red.): Nya vägar till hälsa: impulser till en alternativ medicin
Innehåller bland annat diskussioner kring biologisk medicin, antroposofisk medicin, biologiskt jordbruk, biofeedback, psykoterapi för cancer, Victor Schauberger, Rudolf Steiner, Edgar Cayce.
Översättning av Ingrid Söderberg-Reeves/Urban Forsén | Natur och Kultur | 1975 | 226 s. | Häftad, ngt smutsigt/gulnat omslag, annars gott skick.
Josephson, C. D: Hälsosamma lärdomar för mogna kvinnor
A. B. Nordiska Bokhandelns förlag | 1924 | 175 s. | Halvfranskt band, marmorerat snitt, guldpräglad rygg, ngt nött i pärmkanterna, annars mkt gott skick.
Lagerholm, J: Hemmets läkarebok
Häfte 1- 45 | Fem intakta planscher | Fröléen och Comp | 1920 | 926 s. | Häftad, ngt sliten, omslag löst, skör.
Updating...
