Bokhandel

Historia
Pages: 1 2 3

Ahlman, Axel: Kampen om nord och sydpolen

Additional DescriptionMore Details

Baltiska förlaget | Originalupplaga | 1927 | 286 s. | Halvfranskt band, fotografiska illustrationer, tre kartor, gott skick.


220.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arnberg, Teddy m.fl (red.): Vietnam i dokument

Baksidestext:

Vietnam i dokument omspänner tiden från 1945, då Ho Chi Minh manade vietnameserna till väpnat uppror, fram till Lyndon Johnsons tillkännagivande om begränsat bombstopp och de första förhandlingstrevarna våren 1968. På ett objektivt – om också inte neutralt – sätt framläggs fakta, kommentarer och dokument kring ett händelseförlopp som alltmer kommit att framstå som centralt i modern världspolitik.

Additional DescriptionMore Details

Prisma | 1968 | 288 s. | Limhäftad, ngt gulnat omslag, i övrigt mkt gott skick.


50.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Aughton, Peter: En legendarisk seglats, med James Cook och Endeavour mot Terra Australis

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Lennart Forsman | Historiska Media | 2001 | 280 s. | Inbunden med skyddsomslag, ill. s/v (kartor), nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Beevor, Antony: Berlin - slutstriden 1945

Additional DescriptionMore Details

Org.titel: Berlin – the downfall | Översättning av Ulf Gyllenhak | Historiska Media | 2002 | 543 s. | Inbunden med skyddsomslag, ill. s/v, nyskick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Beevor, Antony: Spanska inbördeskriget

Additional DescriptionMore Details

Org.titel: The Battle for Spain | Översättning av Kjell Waltman | Historiska Media | 2006 | 560 s. | Inbunden med skyddsomslag, ill., s/v (kartor/fotografier), nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Beevor, Antony: Stalingrad

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Ulf Irheden | Historiska Media | 2001 | 480 s. | Kartonnage, fotografier s/v, nyskick.


50.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Bergman, Johan: Pompeji

Dess förstöring genom Vesuviuseruptionen år 79 e.kr. och dess återuppståndelse i nyare tid med särskild hänsyn till de senaste årens utgrävningsresultat

Additional DescriptionMore Details

Bohlin & Company | 1900 | 304 s. | Halvfranskt band med guldtext och vacker kolonndekor på rygg, rikt ill., ngt fuktskadad, annars i gott skick.


125.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Bering-Liisberg/Clausen/Söderman: Det nittonde århundradet

Århundradets stora förspel 1776-1815, Våra farföräldrars tid, tiden till 1848, Våra fäders och vår egen tid.

Additional DescriptionMore Details

Expeditionen af ljus: Stockholm | 1900 | 208+276 spalter | Dekorerat guldpräglat rött klotband, rikt ill., ngt nött ovantill rygg, namnteckning, bruten, annars gott skick.


150.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Brandt, Willy: Dödsdomarna i Oslo, bakgrund och följder

Skriven anonymt under brinnande krig av Willy Brandt, senare förbundskansler i Västtyskland.

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Gurli Hertzman-Ericson | Trots Allt!, Stockholm | 1941 | 192 s. | Häftad, fläckat snitt samt inlaga, ngt bucklig, i övrigt gott skick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Bruna boken om riksdagsbrand och Hitlerterror

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Leif Björk och James Rössel | Efterskrift om den internationella juristkommissionens förhandlingar med inledning av Georg Branting | Clartés förlag | 1934 | 235 s. | Ryggläderband, f.d. biblioteksband, medbundet omslag, ngt tummad inlaga, ngt nött rygg, i övrigt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Chledowski, Kasimir: Rokokomänniskorna i Rom och Italien

Additional DescriptionMore Details

Översättning av E. Weer | Hugo Gebers Förlag: Stockholm | 1917 | 499 s. | Marmorerat ryggläderband med gulddekor, marmorerat snitt, medbundet omslag, ill., ngt bucklig inlaga, annars gott skick.


140.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Dahlberg, Hans: Hundra år i Sverige: krönika över ett dramatiskt sekel

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers Förlag | 1999 | 385 s. | Laminerat pappband, rikt ill., repa baksida, annars som nyskick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Davis, Natalie Zemon: I marginalen - tre kvinnors uppbrott på 1600-talet

Förr i tiden var kvinnor passiva och underdåniga. Eller var det inte så? Historikern Natalie Zemon Davis återberättar tre driftiga och dristiga kvinnoliv på 1600-talet.

Marie de l´Incarnation gav sig iväg över Altanten och levde 32 år bland skogsindianerna i nuvarande Canada för att undervisa och sprida Guds ord.

Glikl bas Judah Leib, judinna i Hamburg, var en hårdför affärskvinna som skrev en självbiografi i flera band, där hon förde långa samtal och grälade med sin Gud.

Maria Sibylla Merian, målare och naturforskare, seglade vid 50 års ålder till Surinam för att samla tropiska insekter och växter.

Dessa kvinnor förvägrades den politiska makten och männens traditionella utbildningsmöjligheter. Davis uppenbarar för oss den verksamhetslystna erfarenhet , det självmedvetande och den kreativitet de tillägnade sig.

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Birgitta Schwartzman | Ordfront | 1998 | 331 s. | Inbunden med skyddsomslag, ill., mkt gott skick.


70.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Edenborg, Carl-Michael: Gull och mull

Gustaf Bonde (1682–1764) var en av Sveriges ledande politiker under tidigare delen av frihetstiden. Själv ansåg han att strävan efter världslig makt var fåfänga. Han ville hellre ägna sig åt alkemi, sökandet efter det Absoluta i form av De vises sten. Efter att 1739 ha störtats från makten kastade han sig besatt in i ett arbete med den metalliska mystiken. I hans process används den egna kroppen som ugn och avföringen som smältande eld.

Idéhistorikern Carl-Michael Edenborg har genom grundliga källstudier spårat Gustaf Bondes säregna verksamhet. Vi får stifta bekantskap med en rad spännande och bortglömda figurer från det svenska 1700-talets mörkaste skrymslen. Studien utgår från den historiska utvecklingens bortstötts och värdelösa element. Genom en avancerad tolkningsapparat görs materialet förståeligt samtidigt som det förblir oss främmande.

Additional DescriptionMore Details

Ellerströms | 1997 | 215 s. | Häftad med flikar, mkt gott skick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Eliasson, Per/Lisberg Jensen, Ebba (red.): Naturens nytta: från Linné till det moderna samhället

Hur skapas kunskap om naturen? Vem skapar den? Och vad gör vi med denna kunskap? I Naturens nytta diskuterar och analyserar historiker, ekonomhistoriker och humanekologer naturens nytta och kunskapens villkor från Linnés dagar fram till idag. I engagerade artiklar behandlas bland annat jordbrukets utveckling, synen på jordbrukslandskapet, förutsättningarna för skogsbruk och timmerflottning samt spridning och kontroll av föroreningar förr och nu. Bidragen speglar den bredd som finns i dagens mycket angelägna miljöhistoriska forskning. Boken är ett resultat av det miljöhistoriska symposiet Naturens nytta. Från Linné till det moderna samhället. Det hölls i Lund hösten 1999 i samband med 250-årsfirandet av Linnés skånska resa.

Additional DescriptionMore Details

Historiska Media/Historiska institutionen, Lunds universitet | 2000 | 224 s. | Häftad med flikar, prislapp på baksida, annars mkt gott skick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ericson, Lars: Johan III. En biografi

Additional DescriptionMore Details

Historiska Media | Signerad upplaga tryckt i 350 exemplar [nr: 93] | 2004 | 415 s. | Inbunden med skyddsomslag, läsband, ill. s/v, nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Flaum, Alfred: Lasarettet i Lund 1768-1968

Additional DescriptionMore Details

Aktiebolaget Allhems förlag | Jubileumsutgåva | 1968 | Inbunden med guldprägling, intakt originalplastskydd, rikt ill., interfolierade målningar, faksimil, mkt gott skick.


200.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Grebst: Messinas undergång

Additional DescriptionMore Details

Åhlen & Åkerlund | 1909 | 10 häften lösa i kartonnageband, 1 försättsblad saknas, gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Harrisson, Dick: Karl Knutsson. En biografi

Additional DescriptionMore Details

Historiska Media | Signerad upplaga tryckt i 350 exemplar [nr: 86] | 2002 | 483 s. | Inbunden med skyddsomslag, läsband, ill. s/v, nyskick.


150.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Herner, Sven: Israels historia i kort sammandrag

Additional DescriptionMore Details

C.W.K. Gleerups förlag | Andra upplagan | 1915 | 98 s. | Klotband, ill. och kartor, namnteckning, mkt gott skick.


70.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...
LoadingUpdating...
Pages: 1 2 3
Sprid ordet:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • del.icio.us
  • email
Byggt på Wordpress – Designat av Salmiak Media - XML Sitemap