Boston, Richard/Heseltine, Alastair: David Drew: Baskets
With documentary photographs by Chris Chapman | Sponsored by the guild of St George | Crafts Council Gallery: London | 1986 | 34 s. | Häftad med skyddsomslag, ngt fläckat sk.omsl., rikt med fotografier, enstaka utsuddade blyertspilar, annars gott skick.
Brindner, Per/Reis, Börje (red.): Konstfibrer
Utarbetad på uppdrag av Sveriges Textilhandlareförbund | 1965 | 109 s. | Häftad, ill., textilprover, inlaga ngt bucklig, annars gott skick.
Burnham, Dorothy K: Skjortor, särkar och blusar
Traditionella mönster från hela världen. Historik och tillskärning,
Översättning Berit Aspegren | Wahlström & Widstrand | 1979 | 83 s. | Kartonnage, rikt ill., mkt gott skick.
Eldvik, Berit/Åsbrink Brita: Järvsösöm
LTs Förlag | 1979 | 130 s. | Häftad, rikt ill., ngt gulnat omslag, annars mkt gott skick.
Ingers, Gertrud m.fl.: Roliga handarbeten: mönster med variationer i sömnad och vävnad
ICA Förlaget | 1967 | 109 s. | Kartonnage, rikt ill., namnteckning, övre delen av ryggen trasig, lös sida i inlagan.
Jangö, Jan: Tåg som hobby
Innehåller bland annat:
Att bygga och bygga om/Vad alla bör veta om elektromagneter/Elmotorer/Första Märklintåget/Trixtåget/Fleishmann/Rivarossi/Var ska banan stå etc…
*Tekniska Förlags AB/Teknik för allas handböcker nr 24 | 1961 | 126 s. | Häftad, laminerat omslag, rikt ill., enstaka fläck inlaga, liten reva i rygg, i övrigt gott skick.
Jörnstedt, Bengt: Rena linjer, ren segling – Peter Norlin och hans båtar
*Nautiska förlaget | Första upplagan | 2007 | 256 s. | 1034 g | Inbunden, fotoill., nyskick.
Karlborg, Leif: Måla ute och inne
Målarfärger och fernissor, brytning av färg, penslar och verktyg, möbelmålning, avlutning av färg.
ICA Förlaget | 1968 | 106 s. | Kartonnage, ill., ngt fläckade pärmar, ngt bucklig inlaga, annars gott skick.
Karlsson, Ann Mari: Damastväverskan Emma Wiberg i Undrom
LTs Förlag | 1978 | 84 s. | Häftad, rikt ill., enstaka smutsfläckar omslag, annars mkt gott skick.
Lundbäck, Maja: Vävda växter och andra bildvävar
LTs Förlag/i serien Svensk Hemslöjds mönsterböcker | 1978 | 58 s. | Kartonnage, rikt ill., ngt fläckat omslag, annars mkt gott skick.
Nautiskt bildlexikon
I alla tider har konsten att segla – att med vinden som enda drivkälla färdas över haven mot ett bestämt mål – fascinerat dem som från land iakttagit båtars rörelser. Moderna tiders tekniska framsteg har helt förändrat villkoren för den yrkesmässiga sjöfarten och våra dagars sjömän har få saker gemensamt med äldre tiders kolleger.
Nautiskt bildlexikon berättar i text och mängder av detaljrika bilder om sjöfartens historia, teknik och material. Boken förmedlar en samlad marin kunskap på ett lättillgängligt och överskådligt sätt.
Wahlström & Widstrand | 1983 | 256 s. | Limhäftad, mycket rikt ill., namnteckning, tummad baksida omslag, i övrigt mkt gott skick.
Nyström, Bengt (red.): Svenska möbler under femhundra år
En exklusiv Hauptbyrå, en enkel furupall eller en numrerad betongstol? Allt återfinns i Svenska möbler under femhundra år – en heltäckande och rikt illustrerad möbelexposé från medeltid fram till idag. Här finns de dominerande modestilarna, de stora mästarna, hantverkarna, arkitekterna, men även inredningstrender och utländska influenser som präglat möbelkonsten i Sverige.
Museernas dolda skatter har plockats fram – ett stort antal av möblerna visas här för första gången i färg – vilket gör boken till en guldgruva för den som är intresserad av antikviteter och heminredning.
Boken är skriven av en rad välkända författare som alla har anknytning till landets ledande kulturhistoriska museer.
Svenska möbler under femhundra år är utgiven i samarbete med Nordiska musset och Nationalmuseum.
*Natur och Kultur | 2008 | 360 s. | Ryggklotband med skyddsomslag, mkt rikt illustrerad, stort format, ngt tummad baksida sk.omslag, i övrigt nyskick.
Pyykkö, Martta/Mikkilä, Katinka: Korsstygnsmönster
Från Norden, Östeuropa, Jugoslavien, Grekland. Historik och sömnadsanvisningar
Sisefsky, Jan/Sandberg, Gösta: Batik att börja med
Brevskolan | Första upplagan | 1978 | 80 s. | Mjukband med ringpärm, ill., läsveck omslag, i övrigt mkt gott skick.
Updating...
