Arnold, Dana: Konstvetenskap - en introduktion
I denna kortfattade och precisa bok ger Dana Arnold en introduktion till de frågor, debatter och föremål som tillsammans utgör konstvetenskapen som disciplin. Genom att använda ett brett urval av bilder, från statyerna på Påskön till Super Mario Brothers, visar författaren hur konstverken själva kan vara en utgångspunkt för hur vi kan uppskatta, tänka kring och förstå konst på och förmedlar därigenom en effektiv och lustfylld entré till den konstvetenskapliga världen.
Med en ordlista över tekniska termer och en förteckning av adresser till användbara hemsidor är detta på samma gång en ovärderlig och lättillgänglig introduktion till ett fascinerande ämne.
Översättning av Staffan Lundgren | Förord och fackgranskning av Dan Karlholm | Raster | 2006 | 164 s. | Häftad, fotoill., nära nyskick.
Aubier, Dominique: Hartung
Språk: Franska
Le Musée de Poche | 1961 | 69 s. | 167 g | Häftad med skyddsomslag, fotoill i färg och s/v av Luc Joubert, ngt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.
Bauman, Olle: Olle Bauman
Text av Niclas Östlind | Foto av Per Myrehed | Carlssons | 2009 | 144 s. | Häftad, nyskick.
Bravo, Jaques/Richer, Xavier: Marrakech: l´Oasis Rouge/Red Oasis
*Les Points Cardinaux Communication: Lyon, Bibliothèque des Arts | 2003 | 183 s. | Ill. klotband med gulddekor framsida och rygg, ett praktverk med fantastiska fotografier, högkvalitativ återgivning på laminerat papper, nyskick.
Edwards, Folke: Den barbariska modernismen - futurismen och 1900-talet
Standardverk om modernismen. Hundratals illustrationer i svart/vitt och färg.
Edwards, Folke: Från spontanism till underground
Aspekter på 50- och 60-talets internationella konst. Bl.a. om popkonst, Wols, Tubey, Jorn, Bacon, Oldenburg, Fahlström, Heartfield.
Feuk, Douglas/Nonas, Richard: Grovt tänkande – amerikansk konst mot europeisk kultur
Språk: Svenska och Engelska
Katalog från Richard Nonas utställning Grovt tänkande på Lunds Konsthall 2 sept – 22 okt 1995.
Översättare: Birgitta Danielsson | Lunds konsthall | 1995 | 54 s./51 s. | 208 g | Tråd/limhäftad, s/v fotoill., nyskick.
Fredriksson, Inger: Konsten spränger ramarna - John Heartfield och det politiska fotomontaget
Akademilitteratur | Originalupplaga | 1979 | 192 s. | Häftad, rikt fotoill., namteckning, i övrigt mkt gott skick.
Gauffin, Axel: Ferdinand Bobergs etsningar: illustrerad beskrifvande katalog
A. B. Nordiska Kompaniet | 1917 | 81 s. | Häftad, ill., rygg lossnat, ngt gulnad, i övrigt hyfsat skick.
Haage, Sixten/Lundquist, Svenrobert: Grafik för publik: en handbok
Bonniers i samarbete med Grafiska Sällskapet | 1979 | 111 s. | Klotband med skyddsomslag, rikt ill., reva i sk.omslag, annars gott skick.
Holdt, Jacob: Amerikanska bilder - en personlig resa genom det svarta amerika
5 år på luffen i fattig-USA, arresterad av FBI, i ku klux klan bakhåll, mordhotad fler gånger än han kunde räkna…
Översättning av Lars Åberg | Liber förlag | Tredje tryckningen | 1979 | 272 s. | Häftad, rikt fotoill., nära nyskick.
Jaume Plensa
Katalog för Jaume Plensas utställning på Malmö Konsthall 30 maj – 31 aug 1997.
Översättning av Jens Nordenhök | Malmö Konsthall | 1997 | 130 s. | 739 g | Tråd/limhäftad med flikar, rikligt med fotoill. i färg och s/v, nyskick.
Johansson, Peter m.fl: Peter Johansson
Boken Peter Johansson utgavs i samband med utställningen ”Kunglig Majestät Pluralis” på Kulturhuset i Stockholm, 13 oktober – 25 februari 2007.
Texter av Mats B. Pontus Kyander, Åsa Lindeborg och Peter Johansson.
Fotografer: Tord Lund, Lars Tunbjörk, Peter Johansson, Peer Eriksson, Olof Thiel, Annika Holmér, Jan Berg, Thomas Wrede, Jouko Lehtola, Magnus Selander, Onerva Utrianen, Eamonn O´Mahony.
*Kulturhuset Stockholm/Arena | 2007 | Opaginerad | Häftad med flikar, rikligt med färgfoton, 240x280 mm, nyskick.
Johansson, Peter: Schlaraffenland
Språk: Svenska, Engelska, Tyska
Wewerka Pavillon Münster/Västerås konstmuseum, Västerås | 1998 | 71 s. | 438 g | Kartonnage, fotoill., nyskick.
Josephson, Ernst: Josephson
Språk: Danska
Ordrupgaard | 2000 | 103 s. | 558 g | Tråd/limhäftad, laminerat omslag, rikligt med illustrationer i färg och s/v, nyskick.
Jouffroy, Alain: Henri Michaux
Språk: Franska
Le Musée de Poche | 1961 | 100 s. | 220 g | Häftad med skyddsomslag, fotoill. i färg och s/v av Luc Joubert, ngt tummat omslag, i övrigt nyskick.
Larsson, Carl: Ett hem åt solsidan
Skildring i ord och bild av Carl Larssons familjeliv på Sundborn.
Albert Bonniers Förlag | Originalupplaga | 1975 | 80 s. | Inb. med skyddsomslag, små revor framsida sk.omslag, blyertsstreck baksida, annars mkt gott skick.
Lorenz, Richard: Imogen Cunningham - Ideas without End: A Life in Photograps
”The images in this book form a testament to her life´s work, her spirit, and her complex vision.”
*Chronicle Books | San Franscisco | 1993 | 180 s. | Häftad, avriven prislapp baksida flik, annars mkt gott skick.
Möllerström, Sten (red.): Glad Konst!
*Bokförlaget Bra Böcker | Första upplagan | 1975 | 107 s. | Inbunden med fastklistrat skyddsomslag, rikligt med färgbilder, revor i sk.omslag, liten bit avriven i ryggen, annars mkt gott skick.
Updating...
