Afzelius/Ahlström/Ek: Lagerlöf studier 1961
Allhems förlag/Selma Lagerlöf-Sällskapet: Malmö | 1961 | 209 s. | Häftad, ill., delvis osprättad, gott skick.
Aiolos nr 34-35/08: Passioner
Tidskrift för litteratur teori och estetik. Tema passioner. Bland de medverkande finns bl.a. Jean Racine, Madame de Lafayette, Roland Barthes och Carin Franzén.
Kolla gärna in Aiolos hemsida.
Aiolos tidskrift & förlag | nr 34-35/2008 | 144 s. | 430 g | Tråd/limhäftad, laminatomslag, nyskick.
Andronikov, Irakly: The last days of pushkin
Språk: Engelska
From unpublished contemporary letters by Irakly Andronikov.
Översättning från ryska av Ivy Litvinova | Foreign Languages publishing house, Moscow | u.å. | 174 s. | 125 g | Hft. med skyddsomslag, mkt gott skick.
Babel, Isaac: The Lonely Years 1925-1939
Språk: Engelska
”Unpublished Stories and Private Correspondence. Edited, and with an Introduction by Nathalie Babel”
*Översättning från ryska av Andrew R. MacAndrew och Max Hayward | Noonday Press a division of Farrar, Straus & Company | Originalupplaga | 1964 | 402 s. | Ryggklotband med skyddsomslag, rött snitt, s/v fotoill., gulnad inlaga, ngt smutsig baksida sk.omslag, i övrigt mkt gott skick.
Banham, Martin: Osborne
Språk: Engelska
The presentation of John Osborne´s play, Look back in anger, in 1956 is often regarded as the beginning of a revolution in the contemporary British theatre. Osborne himself has often been the centre of considerable controversy, and the opinions of the critics have often drawn scorn from him. This book serves not only as an introduction to Osborne´s plays, including those first presented in 1968, but as a chronicle of their reception at the time of production.
Oliver and Boyd, Edinburgh | Originalupplaga | 1969 | 109 s. | 121 g | Häftad, understrykningar i blyerts, i övrigt gott skick.
Charters, Ann (red.): The Portable Beat Reader
Språk: Engelska
En gedigen ”måste bok” för den ”beat”-intresserade.
Introduktion 22 s.
Dikter och utdrag av bl.a. Kerouac, Ginsberg, Burroughs, Corso, Cassady, Ferlinghetti, Snyder, DiPrima, Baraka, Dylan, Bukowski.
25 s. kommentarer av Norman Mailer.
*Penguin Books | 1992 | 645 s. | Inplastat häftat biblioteksband, biblioteksstämpel, ngt fläckad insida omslag samt några sidor av inlagan.
Eco, Umberto: Den frånvarande strukturen: introduktion till den semiotiska forskningen
Översättning av Estrid Tenggren | Bo Caverfors förlag | Första upplagan | 1971 | 469 s. | Pocket, mkt gott skick.
Gedin, Per I: Litteraturen i verkligheten, om bokmarknadens historia och framtid
Per I Gedin, en av vårt lands mest erfarna bokförläggare, berättar här lärorikt och mycket underhållande historien om den svenska och den internationella bokmarknadens framväxt. Han skriver också om bokkalkylering förr och nu och om förlagskrisen kring 1970.
Denna nya, reviderade upplaga har utökats bland annat med ett kapitel om den kvinnliga läsaren och populärlitteraturen. Den för historiken fram till nutid och innehåller en rad djärva tankegångar kring samhällsutveckling och bokläsning.
Gray, Ronald (red.): Kafka – A collection of Critical Essays
Språk: Engelska
”Franz Kafka´s nightmare world of the imagination has always haunted readers, but few grasp the full meaning of his eerie, symbolic writings. To understand Kafka as a writer, one must study his work on a literary level, dismissing the temptation to concentrate on his life and religious philosophy.”
*Prentice-Hall Inc. | Originalupplaga | 1962 | 182 s. | Häftad, ngt blekt omslag, mkt diskreta blyertsant. i marginalen, i övrigt mkt gott skick.
Grunwald, Henry Anatole (red.): Salinger - A critical and personal portrait
Språk: Engelska
”Grunwald has done a fine job in putting this book together, and his introduction to the volume is an excellent guide through the intricacies of the critical web currently surrounding Salinger.”
- Detroit News
*Harper Colophon Books/Harper & Row | 1963 | 287 s. | Häftad, ngt snedläst, omslag ngt blekt, i övrigt mkt gott skick.
Huf, Linda: A portrait of the artist as a young woman
The writer as heorine in American Literature.
Linda Huf delves deeply into six novels by American women, ranging from Fanny Fern´s Ruth Hall (1855) to Sylvia Plath´s The Bell Jar (1963). She has so much to say about women artists´unwitting acceptance of the prevailing view of themselves as an aberration, and she looks to what the future may hold.
Frederick Ungar Publishing Co. New York | 1985 | 192 s. | 266 g | Häftad, mkt gott skick.
Kjetsaa, Geir: Nikolaj Gogol den gåtfulle diktaren
”I skolan kallades Gogol ”den gåtfulle dvärgen”. Ingen trodde att denne säregne enstöring en gång skulle bli en av Rysslands store diktare. Men själv tyckte Gogol om sitt öknamn. ”Ja, det är sant att jag är en gåta”, skriver han hem till modern. ”Aldrig har någon helt kommit underfund med mig.”
- Ur Geir Kjetsaas förord
Boken illustreras av ett unikt bildmaterial med samtida fotografier, brev och dokument.
Atlantis | 1994 | 491 s. | Inbunden med skyddsomslag, ill., märke efter prislapp främre sk.omslag, i övrigt nyskick.
Labarre, Albert: Bokens historia
Översättning och bearbetning av Gunnel Hedberg & Lea Niskanen | Alhambras pocket encyklopedi | Första svenska upplagan | 1996 | 128 s. | Pocket, nyskick.
Lagercrantz, Olof: Från helvetet till paradiset - en bok om Dante och hans komedi
Wahlström & Widstrand | 1983 | 216 s. | Pocket, ill., ngt gulnad inlaga, i övrigt mkt gott skick.
Maschler, Tom (red.): Declaration
Språk: Engelska
Essäer av Lindsay Anderson, Kenneth Tynan, Stuart Holroyd, John Osborne, Doris Lessing, Colin Wilson, Bill Hopkins, John Wain.
MacGibbon & Kee: London | Originalupplaga | 1957 | 202 s. | Klotband med skyddsomslag, ngt smutsigt omslag baksida + reva, blyertsanteckningar i marginal, i övrigt gott skick.
Medley, Stanley: Some Postwar American Writers
Engelsk språkkurs i radio hösten 1962.
Olaisen, Per: Tankar om kriminallitteratur
Om kriminallitteraturen som underhållning, stor konst och tröst skriver Per Olaisen i Tankar om kriminallitteratur. Det är en personlig bok, en vandring på regnvåta trottoarer och i blodbestänkta gränder, mellan Stig Trenters och Hannibal Lecters olika världar, mellan våldsam död och det prydliga mordet i biblioteket…
Olsson, Bernt: Svensk Litteratur I: från runorna till 1730
Norstedts/i samarbete med Svenska Vitterhetssamfundet | 1993 | 463 s. | Inbunden med skyddsomslag, vit fläck på pärm, annars nyskick.
Updating...
