Åberg, Lasse/Söderqvist Åke: Barnens kokbok
Klagar barnen på maten? Låt dom laga sin egen mat i så fall. Och bjuda hela familjen på. I den här boken har Åke Söderqvist och Lasse Åberg kokat ihop tio middagar med mat som barnen gillar och som varje läskunnigt barn själv kan laga. Man som smakar bra inte bara i barnens munnar.
Gebers/Almqvist & Wicksell | 1970 | 61 s. | Kartonnage, ill., omslagspärm ngt nött i kanterna, i övrigt mkt gott skick.
Ager, Anne: Laga italienskt
Översättning av Lisbet Ekberg | Forum | 1984 | 80 s. | Häftad, ill., recensionsex., mkt gott skick.
Algreen, Else: Skaldjur
Wahlström & Widstrand | 1977 | 95 s. | Inbunden, ngt fläckad pärm, ngt gulnad inlaga, annars gott skick.
All Colour Salads
Over 240 healthy and colourful salad recipes for every occasion, all with calorie counts and cook´s tips
Hamlyn | 1993 | Kartonnage, rikt ill., stort format, lite fettfläckat omslag, annars mkt gott skick.
Ambatsis, Jannis/Ambatsis, Inga: Grekisk mat
Natur och Kultur | 1953 | 94 s. | Häftad med flikar, ill. med fotografier i sv/v, gulnat omslag, fläck på snitt, i övrigt mkt gott skick.
Andersson, Lennart/Eriksson, Hasse: Krogen Glada Laxens kokbok, med mat- och krogkåserier av Rickard Fuchs
P. A. Norstedts & Söner förlag | 1983 | 105 s. | Kartonnage, ill., recensionsex. med stämpel på övre snitt, annars mkt gott skick.
Barsotti, Carlo: Ät och njut med slow food
Översättning av Anna Barsotti | Foto av Gunnar Magnusson/Anna von Brömssen | Hansson & Lundvall Förlag | 2003 | 223 s. | Inbunden, rikligt med bilder, nyskick.
Beck/Bertholle/Child: Det goda franska köket
Den klassiska eftertraktade kokboken av bl.a. Julia Child, nu även känd genom filmen från 2009 Julie & Julia med Meryl Streep.
Översättning av Leon Nordin | Wahlström & Widstrand | 1986 | 719 s. | 352 g | Pocket, läsveck rygg, i övrigt gott skick.
Beck/Bertholle/Child: Det goda franska köket II
Del två av den klassiska eftertraktade kokboken av bl.a. Julia Child, nu även känd genom filmen från 2009 Julie & Julia med Meryl Streep.
(obs! Bilden föreställer del I, ej del 2)
Översättning av Marie Louise Telegin | Wahlström & Widstrand | 1988 | 646 s. | 355 g | Pocket, gott skick.
Berg, Stig/Hedenäs, Ulf: Sparmat
Förlags AB Wiken | 1984 | 129 s. | Inbunden med skyddsomslag, liten reva på sk.omslag + ngt bleknött, annars gott skick.
Björksten, Ingmar: Middagar
Bokförlaget Trevi | 1988 | 270 s. | Inbunden med skyddsomslag, sk. omslag ngt nött i kanterna, fläck försättsblad, annars mkt gott skick.
Borgen, Annemarta: Min fiskkokbok
Översättning av Lena Axelsson | Teckningar av Monica Cronström | Forum | 1988 | 275 s. | Laminerat pappband, ngt fläckad pärm, annars nyskick.
Brown, Sarah: Vegetarisk mat
Översättning av Marie Louise Telegin | Alba | 1986 | 234 s. | Inbunden, fåtal ill., mycket gott skick.
Budgen, June: Smått och gott om Entrérätter
Översättning av Marie Louise Telegin | Foto av Per Ericsson | Bokorama | 1988 | 128 s. | Inbunden, rikt ill., mkt gott skick.
Calminder, Britta: Enkelt och gott i ugnen
Tidskriftsböckerna i samarbete med A.S.K. Bolagen | 1956 | 83 s. | Häftad, ill., nött rygg, enstaka bläckmarkeringar, hyfsat skick.
Carnegie, Inger: Rätt till rätt utan gluten
Sockerbolaget Food Ingredients | 1985 | 59 s. | Laminerat pappband, ill., mkt gott skick.
Cookbook Norrlands bar & grill
På svenska och engelska.
Wahlström & Widstrand | 2000 | 370 s. | Limhäftad med flikar, rikt ill., veckad i rygg, i övrigt mkt gott skick.
Updating...
