Brenner, Charles: Psykiska konflikter
Psykiska konflikter handlar om det som berör oss mest av allt: kärlek, sex och hat; skräck och förtvivlan; hur vi värjer oss mot psykisk smärta och hur vi talar med vårt samvete. I bokens terminologi motsvaras det av driftderivat, ångest och depressiv affekt, försvar och överjagsfunktioner. Tillsammans utgör de den psykiska konfliktens beståndsdelar som i dynamiskt samspel resulterar i kompromissbildningar, dvs. symtom, karaktärsdrag, drömmar och fantasier. Brenner diskuterar också myter och sagor, religiösa och politiska fenomen och litteratur och konst utifrån ett konfliktperspektiv.
Carlgren, Ingrid/Marton, Ference: Lärare av i morgon
Pedagogiska magasinets skriftserie, nummer ett | Lärarförbundets förlag | 2001 | 238 s. | Häftad, nyskick.
Carlsson, Hans: Utvecklingspsykologi
Utvecklingspsykologin beskriver och förklarar förändringarna i beteenden och upplevelser under en människas liv. Men bland forskare och praktiker råder delade meningar om dessa beskrivningar och förklaringar. Den här boken ger en stomme av kunskaper i ett omfattande och till stora delar kontroversiellt ämne. Den presenterar ett antal utvecklingsområden: mognad och inlärning, motivation och emotion, perception, motorik, språk, tänkande, social utveckling och uppfostran.
Natur och Kultur | 1985 | 246 s. | Häftad, understrykningar ca 50 s., läsveck rygg, i övrigt gott skick.
Crafoord, Clarence: En bok om borderline
Avgörande brister i den utvecklande dialogen mellan mor och barn utgör bakgrunden till borderlinepersonlighetens problem. Med utgångspunkt i en modell av denna utvecklande dialog klargör författaren de komplicerade sammanhang som framställts i psykoanalytisk och utvecklingspsykologisk forskning, varefter han visar hur de kan få sin tillämpning inom diagnostik och behandling. Praktiskt tillämpbara är också hans många synpunkter på hur den psykiatriska vården bör utformas för arbete med borderlinepatienter. I de avslutande kapitlen ses borderlineproblematiken i ett infallsrikt samhälleligt och kulturellt perspektiv.
Cullberg, Johan: Dynamisk psykiatri
Dynamisk Psykiatri är avsedd att vara en introduktion till psykiatrin och används vid utbildningen av läkare och psykologer liksom vid utbildningen till andra människovårdande yrken. Boken bygger på ett psykodynamiskt synsätt, dvs att kunskaper om personlighetsutvecklingen och om individens förmåga att hantera påfrestningar i livet ger oss bättre möjligheter att förstå den psykiskt sjukes föreställningsvärld.
Johan Cullberg är professor i psykiatri med lång erfarenhet från kliniskt och vetenskapligt arbete.
*Natur och Kultur | Sjätte upplagan | 2000 | 512 s. | Inbunden med skyddsomslag, diskreta blyertsmarkeringar på ca 1/3 av sidorna, reva i sk.omslag, i övrigt mkt gott skick.
Davidson, Claes: Psykoanalytisk terapi II - Kommunikativ teknik i teori och praktik
Denna bok handlar om den spännande skärningspunkten mellan psykoanalysen och existensialismen, två av vår tids stora idériktningar. Om gränsen mellan neurotiskt och existentiellt. Om det existentiellas karaktär, dess plats i psykoanalytisk teori och dess tekniska handhavande. Författaren visar att detta är en blind fläck i modern psykoanalys och beskriver en teknik som utgår ifrån kommunikationen. Denna kommunikativa teknik illustreras med ett ordagrant återgivet terapiavsnitt omfattande 65 sessioner.
Bokförlaget Altum | 1986 | 366 s. | Häftad, namnteckning, blekt omslag, i övrigt mkt gott skick.
Dewald, Paul A: Dynamisk Psykologi
Dynamisk psykologi utgör första delen av Paul Dewalds standardverk Psychotherapy – a dynamic approach. Här ges en orientering om den psykodynamiska teoribildningen och psykopatologin.
Dewald, Paul A: Dynamisk psykologi, en introduktion
Dynamisk psykologi utgör första delen av Paul Dewalds standardverk Psychotherapy – a dynamic approach. Här ges en orientering om den psykodynamiska teoribildningen och psykopatologin.
Ur innehåller: Den psykiska apparaten, Psykisk konflikt och dynamisk jämvikt, psykisk determinism och kontinuitet i psyket, symptombildning, realiteten och valet av neuros, klassifikation av psykiska störningar.
Översättning av Philippa Wiking/Nils Haak | Kommentarer av Nils Haak | Natur och Kultur | 1983 | 149 s. | 231 g | Häftad, ngt blekt omslag/rygg, i övrigt mkt gott skick.
Dewey, John: Individ, skola och samhälle: pedagogiska texter
Natur och Kultur | Första svenska upplagan | 1980 | 163 s. | Häftad, understrykningar i 1/3 av boken, nött rygg, annars ganska gott skick.
Egidius, Henry: Uppslagsbok i psykoterapeutisk och medicinsk psykologi
Denna uppslagsbok ger såväl nybörjare som specialister i ämnet information om termer och tankegångar, kända psykoterapeuters verksamhet och teorier samt om föreningar och utbildningsinstitut på psykoterapins område. Olika terapeuters, termers och metoders sammanhang med varandra och med psykologiska och psykiatriska teorier belyses allsidigt och överskådligt.
Natur och Kultur | 1976 | 198 s. | Häftad, biblioteksex., några understrykningar, fläck på baksida, i övrigt mkt gott skick.
Fromm, Erich: Det glömda språket - att förstå drömmar, myter och sagor
Natur och Kultur | 1978 | 214 s. | Häftad, läsveck rygg, fåtal blyertsunderstrykningar, i övrigt mkt gott skick.
Gardiner, Muriel (red.): Vargmannen - Freuds mest berömda fall
Boken innehåller den gripande och mycket personliga självbiografin av huvudpersonen i ett berömt fall inom den medicinska vetenskapen samt dessutom två psykoanalytiska sjukhistorier rörande samma person.
Parallellt med Freuds egen sjukhistoria över Vargmannen får vi också ta del av Vargmannens egna minnen av Freud, som ger helt unika ögonblicksbilder av psykoanalysens grundare, så som han sågs av en av sina grundligast beskrivna patienter.
Prisma Magnum | 1987 | 328 s. | Häftad, omslag ngt nött i kanterna, ngt gulnad inlaga, i övrigt gott skick.
Jahoda, Marie: Freud och psykologins dilemma
Sigmund Freuds teorier kring psykoanalysen växte fram under hela hans liv. Under årens lopp ändrade och utvecklade han dem, och han var väl medveten om de problem som denna nya vetenskap hade att brottas med. Denna boks stora förtjänst är att den visar vilka feluppfattningar som finns bland andra psykoanalytiker om Freuds teorier. Många har uttalat sig kritiskt om vad Freud skrivit och sagt, men få har verkligen läst hans skrifter. Genom att reda upp en del av de missförstånd som finns om Freuds lära hoppas författaren kunna hjälpa psykoanalysen framåt. Psykologin är en ung vetenskap, men den har redan en komplicerad och fascinerande historia.
Org.titel: Freud and the Dilemmas of Psychology | Översättning av Sylven Schmidt | Natur och Kultur | 1983 | 186 s. | Häftad, ngt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.
Janov, Arthur: Primalskriket
Om primalterapi.
Jonsson, Gustav: Spiken i pianot: uppfostringsdebatt och socialvård 1930-1980
Tiden/Folksam | Originalupplaga | 1983 | 182 s. | Häftad, ngt nött omslag, märken efter hundöron på några sidor, annars gott skick.
Klein, Melanie: Kärlek, skuld och gottgörelse
I urval av Ludvig Igra och Lars Sjögren.
I Kärlek, skuld och gottgörelse presenteras Melanie Kleins viktigaste texter. Hon var en av psykoanalysens stora nydanare. Hennes insatser har varit av avgörande betydelse för vår förståelse av ”primitiva” själsliga processer, de som blir mest tydliga i psykoser och borderlinetillstånd. Klein var en av pionjärerna inom barnanalysen och det var under sitt arbete med barn som hon gjorde sina avgörande upptäckter.
Översättning av Ingeborg Löfgren | Natur och Kultur | Andra utgåvan, första tryckningen | 1993 | 386 s. | Inbunden med skyddsomslag, märke av namnetikett, i övrigt nyskick.
Lennéer-Axelsson, Barbro/Thylefors, Ingela: Psykosocialt behandlingsarbete
Den här boken vill ge kunskap om psykosocialt behandlingsarbete, vilket till skillnad från psykoterapi kännetecknas av att man parallellt arbetar med en individs eller en familjs sociala och psykologiska situation. Det består av insatser bland människor som har kontakt med olika vårdorganisationer – den psykiatriska vården, socialvården, kriminalvården, ungdomsvården etc. Relationssvårigheter, missbruk, arbetslöshet och fattigdom dominerar problembilden.
Natur & Kultur | Andra utgåvan, andra tryckningen| 1994 | 256 s. | 449 g | Inbunden, nyskick.
Lo-Johansson, Ivar: Zigenare: en sommar på det hemlösa folkets vandringsstigar, med ett tillägg Tjugofem år efteråt
Folket i Bilds Förlag | 1955 | 231 s. | Blått klotband, blått övre snitt, solblekt, annars gott skick.
Mahler, Margaret S/Pine, Fred/Bergman, Anni: Barnets psykiska födelse: symbios och individuation
Org.titel: The psychological birth of the human infant | Översättning av Ingeborg Löfgren | Fackgranskning av Eva Marianne Haglund | Natur och Kultur: Stockholm | 1984 | 334 s. | Inbunden, mkt gott skick.
Updating...
