Aragon: Bonden i Paris
Berömd Parisskildring av en av surrealisternas avfällingar.
Översättning av Hans Johansson | Symposion | 1995 | 196 s. | Inbunden med skyddsomslag, nyskick.
Bellow, Saul: Jerusalem tur och retur
Ämnet är Israel, brännpunkt i världspolitiken och en ständigt hotad stat vars existens fortsätter att vara något av en samvetsfråga inte bara för människor av judisk härkomst världen över. Saul Bellow berättar om en tids vistelse i Jerusalem på hösten 1975, hans första resa till Israel sedan sexdagarskriget åtta år tidigare.
Jerusalem tur och retur ger skarptecknade ögonblicksbilder från detta land med alla dess paradoxer. Israel är ett modernt samhälle som samtidigt är uråldrigt, säger Bellow – en plats där antikviteterna inte förevisas som reliker utan är i dagligt bruk. Dessutom är det en fästningsstat och en kulturstat på samma gång, ”både ett Sparta och ett Aten”. Saul Bellow skildrar den med sympati och inlevelse, men inte utan kritik.
Saul Bellow erhöll Nobelpriset i litteratur 1976.
Org.titel: To Jerusalem and back [1976] | Översättning av Caj Lundgren | Bonniers | 1977 | 212 s. | 472 g | Inbunden med skyddsomslag, ngt blekt och fläckat sk.omslag, klistermärke baksida, i övrigt mkt gott skick.
Bergman, Sten: Min far är kannibal
Albert Bonniers förlag | Originalupplaga | 1959 | 235 s. | Klotband med dekor på främre pärm, medbundet omslag, tonat övre snitt, 68 fotoillustrationer, varav 8 i färg, ett uppslag med tecknad karta över Holländska Nya Guinea, mkt gott skick.
Diski, Jenny: On trying to keep still
Språk: Engelska
”Jenny Diski´s year-long attempt to keep still and mentally idle saw her travel from New Zealand to Lapland. In her inimitable style, here are the remarkable tales of a reluctant adventurer.”
Finns översatt till svenska med titeln Den motvilliga resenären.
Virago Press | 2007 | 307 s. | 255 g | Storpocket, läsveck rygg, i övrigt mkt gott skick.
Fellman, Jacob: Anteckningar under min vistelse i Lappmarken
Dessa Anteckningar härstammar från 1820-talet och hör till pärlorna i Lapplandslitteraturen.
Den unge Jacob Fellman är tjugofem år då han blir kyrkoherde i Utsjoki och Enare församling. Med öppna ögon och vakna öron färdas han efter ren, i båt och till fots i sitt ödemarkspastorat, lär sig samernas språk och berättar här om deras liv – sakrikt, livfullt och vidsynt.
*Rabén & Sjögren | 1978 | 136 s. | Häftad, sparsamt illustrerad, gulnad rygg, i övrigt nyskick.
Garneray, Louis: Resor, äfventyr och strider - minnen från mitt sjömanslif
Ur Hubendicks förord:
”Louis Garneray, som blef en af Frankrikes berömdaste marinmålare, hade från början valt en annan bana: sjömannens. Vidriga öden hindrade dock hans framgång och tvingade honom slutligen, att helt och hållet öfvergiva sjölifvet. Efter fångenskapen slog han sig uteslutande på målning och antog äfven befattningar, som stodo i sammanhang med konsten. Sålunda var han en tid (från 1833) direktör för museet i Rouen och en tid anställd vid porslinsfabriken i Sèvre. Hans målningar äro berömda för naturtrohet, särskildt hvad fartygen, deras rigg och ställningar beträffa. Garneray dog i Paris 1857.
De äfventyr och strider han under sitt sjömanslif varit med om, har han här skildrat, och att de äro omvexlande kan man finna af, att han seglat, icke allenast på örlogs- och handelsfartyg, utan äfven på kapare och slagskepp.”
*Översättning av L. Hubendick | F.C. Askerbergs Förlag | 1892 | 559 s. | 463 g | Halvfranskt band med guldpräglad rygg, ngt nötta pärmar, reva i rygg, i övrigt mkt gott skick.
Linné, Carl von: Carl von Linnés skånska resa: förrättad 1749
Med Carl von Linnés Skånska resa, förrättad 1749, blir raden av Linnés reseskildringar fulltalig i serien Levande litteratur. Skånska resan har samma kvaliteter som gjort de tidigare utgivna resorna till en verklig folkläsning ännu 200 år efter det att de skrevs: lyrisk naturförälskelse, vetenskapligt detaljintresse och en noggrannhet i färdbeskrivningen som gör att böckerna än i dag kan användas som resehandböcker.
Redigerad och med inledning av Knut Hagberg | Natur och Kultur | Stockholm | 1963 | 417 s. | Förlagsband med skyddsomslag, reva i skyddsomslag, annars mkt gott skick.
McHugh, Rich: The Rough Gudie to Chicago
The rough guide to Chicago is the most practical guide to the city. Features include:
Full-color section introducing Chicagos highlights.
In-depth coverage of the city´s neighborhoods and sights, from the modern towers and monumental icons of The Loop to leafy Lincoln Park and the friendly confines of Wrigley Field.
Discerning reviews of the best hotels, restaurants, bars and live music venues – including the blues clubs for which the city is famous – to suit every taste and budget.
Expert background on Chicagos history and culture, with special features on architecture and blues music.
Maps and plans for the entire city.
Mexico City – History, Art, Monuments
Språk: Engelska.
Monclem Ediciones/Bonechi | English edition | uå | 127 s. | 517 g | Häftad, laminerad, 200 färgillustrationer, nyskick.
Prytz Åberg, Annika: Neapel och Campania – historia, människor och kultur i Vesuvius skugga
Historien lever i nuet, människan existerar bland monumenten, Vesuvius ruvar slumrande mot horisonten. De klassiska öarna ligger utkastade i det blå. Högt och lågt blandas, kultur och religion med handel och gatukök. Vi känner dofterna, hör rösterna och musiken, rör oss i myllret och folklivet.
Neapel och Campania är en rik källa att hämta fakta och kunskap ur. De geografiska namnen har mycket att berätta: Santa Lucia, Spanska kvarteren, Ischia och Procida, Capri, Sorrento, Il Celento…
Carlssons | Originalupplaga | 2007 | 421 s. | Klotband med skyddomslag, rikt ill., m. teckningar egna och andras, foton och ill., sk.omslaget ngt naggat i kanterna, i övrigt mkt gott skick.
Reid Robert m.fl: Central america on a shoestring
Språk: Engelska
Big trips on small budgets.
Lonely Planet | 2004 | 804 s. | Häftad, namnteckning, läsveck, tummad, slitna hörn, väl använd men håller ihop.
Schweitzer, Albert: Brev från Afrikas urskog
Översättning av Greta Lagerfelt | Förord av Oscar Krook | Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag | 1925 | 86 s. | Häftad, blyertsnotering framsida omslag (svår att sudda bort), snedläst, annars gott skick.
Schweitzer, Albert: Mellan urskog och vatten: en läkares upplevelser och iakttagelser i ekvatorialafrikas urskogar
Lindblads förlag: Uppsala | Andra upplagan | 1922 | 168 s. | Häftad med skyddspapper, mkt gott skick.
Schweitzer, Albert: Nya lambarenebrev
Översättning av Anna Taube | Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag | 1929 | 77 s. | Häftad, gulnad, ngt småfläckad baksida, annars gott skick.
Simonis Damien: Best of Venice
Språk: Engelska
Reseguide som även innefattar karta, mini-cd samt fast talk phrase book på 94 s.
Sydafrika
Reseguide över Sydafrika. Över 1200 fotografier, illustrationer och kartor. Sprängteckningar och planritningar av alla större sevärdheter. Promenader, natursköna leder och tematurer. Matställen, övernattning och kommunikationer.
The rough guide to Montreal
With Québec City, the Laurentians and the Eastern Townships.
Williams, Nicola/Wildman, Kim: Romania & Moldova
Språk: Engelska
Includes guide to exploring the Carpathians.
Lonely planet | 2001 | 425 s. | Häftad, ngt fläckat övre snitt, ngt nött i kanter, i övrigt mkt gott skick.
Updating...
