Bokhandel

Samhälle & Politik
Pages: 1 2 3

Åkerman, Nordal (red.): Brott och straff

Baksidestext:

Detta är en stridsskrift som utifrån den moderna kriminologins senaste rön skarpt kritiserar den nuvarande fångvårdspolitiken. Det är dessutom en utmärkt handbok i modern kriminologi skriven av några av Skandinaviens främsta experter inom detta område. Ett standardverk för alla som intresserar sig för, som studerar eller aktivt arbetar med fångvård och närliggande områden.

Med bidrag av: Vilhelm Aubert, Bengt Börjeson, Kerstin Elmhorn, Stig Gustafsson, Hans Klette, Alvar Nelson och Preben Wolf.

Additional DescriptionMore Details

Bo Cavefors bokförlag | Originalpocket | 1966 | 172 s. | Pocket, gulnat omslag, i övrigt mkt gott skick.


35.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Åman, Valter: Svensk syndikalism

Additional DescriptionMore Details

Landsorganisationen i Sverige | Originalupplaga | 1938 | 176 s. | 213 g | Häftad, ngt nött rygg, omslag tummat/fläckat, reva s. 16, i övrigt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arbetets söner: Del 1 Pioniärtiden

Additional DescriptionMore Details

Steinviks bokförlag AB | Tredje reviderade upplagan | 1959 | 572 s. | Halvfranskt band, guldsnitt, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arbetets söner: Del 1 Pioniärtiden

Additional DescriptionMore Details

Steinviks bokförlag AB | FJärde reviderade upplagan | 1959 | 572 s. | Halvfranskt band, guldsnitt, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arbetets söner: Del 2 Samlingens tid

Additional DescriptionMore Details

Steinviks bokförlag AB | Andra reviderade upplagan | 1959 | 522 s. | Halvfranskt band, guldsnitt, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arbetets söner: Del 2 Samlingens tid

Additional DescriptionMore Details

Steinviks bokförlag AB | Fjärde reviderade upplagan | 1960 | 522 s. | Halvfranskt band, guldsnitt, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arbetets söner: Del 3 Segrarnas tid

Additional DescriptionMore Details

Steinviks bokförlag AB | Tredje reviderade upplagan | 1959 | 499 s. | Halvfranskt band, guldsnitt, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arbetets söner: Del 3 Segrarnas tid

Additional DescriptionMore Details

Steinviks bokförlag AB | Fjärde reviderade upplagan | 1960 | 499 s. | Halvfranskt band, guldsnitt, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arbetets söner: Del 4 Nydaningens tid

Additional DescriptionMore Details

Steinviks bokförlag AB | Andra reviderade upplagan | 1959 | 736 s. | Halvfranskt band, guldsnitt, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arbetets söner: Del 4 Nydaningens tid

Additional DescriptionMore Details

Steinviks bokförlag AB | Tredje reviderade upplagan | 1960 | 736 s. | Halvfranskt band, guldsnitt, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Arnberg, Teddy m.fl (red.): Vietnam i dokument

Baksidestext:

Vietnam i dokument omspänner tiden från 1945, då Ho Chi Minh manade vietnameserna till väpnat uppror, fram till Lyndon Johnsons tillkännagivande om begränsat bombstopp och de första förhandlingstrevarna våren 1968. På ett objektivt – om också inte neutralt – sätt framläggs fakta, kommentarer och dokument kring ett händelseförlopp som alltmer kommit att framstå som centralt i modern världspolitik.

Additional DescriptionMore Details

Prisma | 1968 | 288 s. | Limhäftad, ngt gulnat omslag, i övrigt mkt gott skick.


50.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Aronsson, Lars m.fl.(red.): Kulturell ekonomi

Skapandet av värden, platser och identiteter i upplevelsesamhället.

Kulturell ekonomi ger ett annorlunda perspektiv på samhällets utveckling och behandlar skapandet av mening, värde och identiteter för människor och platser i upplevelsesamhället. Författarna representerar olika discipliner med skilda ansatser och boken riktar sig till studenter och forskare inom såväl ekonomiska som samhällsvetenskapliga ämnen.

Boken är dessutom läsvärd för yrkesverksamma med intresse för utvecklingsfrågor i en upplevelseorienterad omvärld.

Additional DescriptionMore Details

Studentlitteratur | 2007 | 311 s. | Häftad, nyskick.


100.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Bellow, Saul: Jerusalem tur och retur

Ämnet är Israel, brännpunkt i världspolitiken och en ständigt hotad stat vars existens fortsätter att vara något av en samvetsfråga inte bara för människor av judisk härkomst världen över. Saul Bellow berättar om en tids vistelse i Jerusalem på hösten 1975, hans första resa till Israel sedan sexdagarskriget åtta år tidigare.

Jerusalem tur och retur ger skarptecknade ögonblicksbilder från detta land med alla dess paradoxer. Israel är ett modernt samhälle som samtidigt är uråldrigt, säger Bellow – en plats där antikviteterna inte förevisas som reliker utan är i dagligt bruk. Dessutom är det en fästningsstat och en kulturstat på samma gång, ”både ett Sparta och ett Aten”. Saul Bellow skildrar den med sympati och inlevelse, men inte utan kritik.

Saul Bellow erhöll Nobelpriset i litteratur 1976.

Additional DescriptionMore Details

Org.titel: To Jerusalem and back [1976] | Översättning av Caj Lundgren | Bonniers | 1977 | 212 s. | 472 g | Inbunden med skyddsomslag, ngt blekt och fläckat sk.omslag, klistermärke baksida, i övrigt mkt gott skick.


55.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Bergdahl, Gunnar (red.): "They shoot prime ministers, don´t they?"

–Till frågan om mordet på Olof Palme och den svenska filmen

”Vi startade alla från samma plats: korsningen Tunnelgatan/Sveavägen, utanför Dekorimas fönster och till ljudet av två skott vars eko färdas genom text efter text. Från den platsen utgår allt i detta nummer av filmkonst. Till lika delar skapat av nyfikenhet och oro.

Tankar, reflektioner, påståenden, teorier, kunskaper. Allt sammanfattat i en enda fråga: Varför syns inte mordet på Olof Palme i svensk film? Varje svar svävar ut från mordplatsen. Eller landar där. Som flyktingar som korsar sina spår.

- Gunnar Bergdahl/redaktör

Innehåller texter av bl.a. PO Enquist, UKON, Göran Greider, Yrsa Stenius och Stefan Jarl


Additional DescriptionMore Details

Göteborg Film Festival/Filmkonst nr 22 | 1993 | 128 s. | Häftad, fåtal läsveck omslag, i övrigt mkt gott skick.


40.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Biermann, Wolf: Daidalos fall

”Det är Daidalos fall som vi måste öva och som endast gudarna slipper undan. Med ett vemodigt leende finner vi oss i att leva och leva vidare. Vi lär oss att leva i vardagen utan självömkan – men också utan lyckorus. Eller som Voltaire låter Candide säga på slutet: Il faut cultiver notre jardin.

Det låter som ett småborgerligt credo. Plantera rädisor! Odla kål! Desertera från mänsklighetens frihetskrig. Men det gäller bara att rätt och produktivt missförstå denna mening: om vi inte snart ser om och kultiverar vår lilla jord, denna blodiga koloniträdgård, så kommer hela mänskligheten att följa med Ikaros i fallet.

Mitt hopp heter Daidalos, den konstfärdige, den skuldtyngde, den uppfinningsrike. Med honom tänker jag jämföra mig själv och mina vänner och mot honom kommer jag att ställa vår tids statsmän.”

Additional DescriptionMore Details

Org.titel: Klartexte im Getümmel. Über das geld und andere herzensdinge. Büchnerrede in darmstadt [1990] | Norstedts | 1992 | 175 s. | Häftad, osprättad, liten skada på baksida från prislapp, annars gott skick.


50.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Boethius, Maria-Pia: Mediernas svarta bok: en kriminografi

Mediernas svarta bok är en egensinnig och omild betraktelse av medievärlden, globalt, nationellt och lokalt – ”glokalt” som det numera heter. Det handlar om journalisternas makt, kändiskulturen, reklamen, nyhetsfabriken, propagandan, mediernas ingrepp i vardagen och bristen på jämlikhet i medievärlden.

Additional DescriptionMore Details

Ordfront | 2001 | 274 s. | Förlagspappband med skyddsomslag, mkt gott skick.


80.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Dagerman, Stig: Tysk höst

Dagermans journalistiska mästerverk, ursprungligen publicerade i artikelform i Expressen efter Dagermans resa till Tyskland omedelbart efter krigshandlingarnas upphörande, hösten 1946. Det människoelände som Dagerman tidigare så starkt förnummit och som inspirerat honom till de symboliska skräckscenerna i hans tidigare böcker, mötte han nu i konkret gestalt.

Additional DescriptionMore Details

Bokförlaget PAN/Norstedts | 1967 | 97 s. | Pocket, ngt blekt omslag, i övrigt mkt gott skick.


55.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Drakulic, Slavenka: Balkan Express

Balkan Express är en bok för alla som vill förstå hur krig förgiftar våra sinnen och våra liv: vad som får unga män att kallblodigt döda sina barndomsvänner som de vuxit upp sida vid sida med, hur lugna och sansade personer förvandlas till hatiska och trångsynta nationalister, hur resande i samma tågkupé inte vågar öppna munnen av rädsla för att avslöja från vilken del av f.d. Jugoslavien de kommer. Men det är också en bok för alla som vill förstå varför kvinnor fortsätter att sminka sig, bjuda vänner på middag och smycka sina hus alltmedan världen runt dem faller i bitar.

Additional DescriptionMore Details

Översättning från engelskan av Ia Lind/Per Jönsson | Ordfronts förlag | Första svenska upplagan, andra tryckningen | 1993 | 185 s. | Inbunden med skyddsomslag, reva i skyddsomslaget fram och bak, ngt snedläst, annars mkt gott skick.


30.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ericson, Stig: Präriens pionjärer - guldet och det stora järnvägsbygget

Präriens pionjärer är en fortsättning på Vägen västerut. Författaren har kommit fram till guldgrävartiden. Sakligt men spännande skildras de första guldfyndigheterna vid en dikesren. Om den fantastiska guldrushen som följde på dessa små och obetydliga fynd låter författaren ögonvittnen berätta med egna ord.

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers förlag/Nutidsböckerna | 1969 | 64 s. | Häftad, ill., ngt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.


45.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Eskilsson, Sture: Från folkhem till nytt klassamhälle

Additional DescriptionMore Details

Fischer & CO | Första upplagan | 2005 | 455 s. | Inbunden med skyddsomslag, recensionsex., mkt gott skick.


350.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...
LoadingUpdating...
Pages: 1 2 3
Sprid ordet:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • del.icio.us
  • email
Byggt på Wordpress – Designat av Salmiak Media - XML Sitemap