Bokhandel

Språk

Ahlberg/Lundqvist/Sörbom: Norstedts Latinsk-Svenska ordbok

30.000 ord och fraser.

Additional DescriptionMore Details

Norstedts ordbok | Andra upplagan, elfte tryckningen | 2004 | 941 s. | 926 g | Inbunden, nära nyskick. 


260.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Holm, Pelle: Bevingade ord

Additional DescriptionMore Details

Bonniers | Fjortonde omarbetade upplagan | 1985 | 378 s. | Kartonnage, mkt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Jones, Peter V/Sidwell, Keith C: Reading Latin; grammar, vocabulary and exercises

Additional DescriptionMore Details

Cambridge | Tjugoförsta tryckningen | 2006 | 610 s. | Häftad, mkt gott skick.


140.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Jones, Peter V/Sidwell, Keith C: Reading Latin; text

Additional DescriptionMore Details

Cambridge | Tjugoförsta tryckningen | 2007 | 160 s. | Häftad, ill., mkt gott skick.


90.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Jungbeck, Birgitta/Obeid, Mounir: Arabiska för nybörjare

Består av 20 avsnitt som vardera innehåller lästexter, dialoger och övningar. Två realiaavsnitt presenterar islam och beskriver umgängesformer i arabvärlden, med nyttiga fraser för olika tillfällen. Sist i boken finns en kortfattad grammatik.

Additional DescriptionMore Details

Kursverksamhetens förlag: Lund | Första upplagan | 1994 | 210 s. | Häftad, mkt gott skick.


100.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Lai, T.C: Chinese Characters

Additional DescriptionMore Details

Swindon Book Company | 1980 | 97 s. | 263 g | Guldpräglat klotband med skyddsomslag, mkt gott skick.


50.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ohlsson, Carl: Dubbel fickordbok i Esperanto

Esperanto-Svenska, Svenska-Esperanto.

Inklusive nyckel till Esperanto på 34 s.

Additional DescriptionMore Details

Förlagsföreningen Esperanto | Fjärde oförändrade upplagan | 1934 | 213 s. | 133 g | Häftad, ngt gulnad samt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.


70.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Portugisisk - Svensk ordbok/Dicionário Sueco - Português

En helt tvåspråkig fickordbok för hemma- eller resbruk/Uma fonte de referência totalmente bilingüe e compacta, para casa ou para viagem.

Additional DescriptionMore Details

Berlitz/Wahlström & Widstrand | Reviderad upplaga | 2003 | 344 s. + 6 anteckningssidor | Häftad, litet format, gott skick.


40.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Santesson, Sara (red.): Svenska skrivregler

Svenska språknämndens rekommendationer för hur man skriver och utformar texter. Svenska skrivregler är ett oumbärligt hjälpmedel för alla som skriver i sitt arbete, i sin utbildning eller för sitt nöjes skull.

Additional DescriptionMore Details

Svenska språknämnden | Andra upplagan | 2001 | 216 s. | Häftad, namnteckning, i övrigt mkt gott skick.


95.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Serbokratiska utan språkstudier med angivande av uttalet

Enkel parlör. Lite daterad men ändå användbar.

Additional DescriptionMore Details

Sammanställd av Bogoljub J. Krejcik | Svenska bokförlagets små turistparlörer 15/ Bonniers | 1966 | 72 s. | 72 g | Klammerhäftad, namnteckning, sifferanteckning titelsida, fåtal bleckunderstrykningar, anteckning baksida, i övrigt mkt gott skick.


15.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...
LoadingUpdating...
Sprid ordet:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • del.icio.us
  • email
Byggt på Wordpress – Designat av Salmiak Media - XML Sitemap