Bokhandel

Övrigt

Bellman, C.M: Samlade skrifter del 1-6

Additional DescriptionMore Details

*Adolf Bonnier | Tryck: Isaac Marcus | 1879 | 346 + 312 + 341 + 450 + 359 + 305 s. samt levnadsteckning av Carlén med 48 s./7 ill., | 3 mycket välbehållna gröna klotband med blindpressade dekorerade band i svart och guld, färgade övre snitt, fettfläckar på snitt på 30-tal sidor i ett av banden.


350.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Broadley, A.M: Chats on Autographs

Memoirs of an autograph collector in the UK in the 19th century.

Additional DescriptionMore Details

*T. Fisher Unwin, London | First english edition | 1910 | 384 p. + 2 p. advertising | Dark blue cloth with gilt on front and spine, 135 illustrations, cream paper label with ill. autographs on the cover and spine, fullpage frontispiece, altogether in very good shape, solid, no writings, some bumps.


270.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Cervantes de Saavedra, Miguel: Don Quijote från la Mancha

Bearbetning för ungdom av Franz Hoffman med färglagda planscher

Additional DescriptionMore Details

Beijers Bokförlagsaktiebolag | 1905 | 252 s. | Ill., ryggklotband, 6 planscher, lagerfläckar på första sidorna samt omslag, pärm nött i kanterna, namnteckning, inlaga i gott skick.


85.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Försök till Ekonomisk Cateches för blifvande husmödrar eller Handbok vid en ung Qvinnas Sjelfpröfning innan hon inträder i ägtenskap

Additional DescriptionMore Details

*Tryckt hos N.M. Lindh | 1831 | 180 s. | Samtida band, vacker gulddekor rygg, fläckat titelblad, rivskada utan pappersförlust på smutstitelblad, bucklig inlaga, gulnad, blindpressad, diskret ex.libris, rar klassiker.


900.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Garneray, Louis: Resor, äfventyr och strider - minnen från mitt sjömanslif

Ur Hubendicks förord:

”Louis Garneray, som blef en af Frankrikes berömdaste marinmålare, hade från början valt en annan bana: sjömannens. Vidriga öden hindrade dock hans framgång och tvingade honom slutligen, att helt och hållet öfvergiva sjölifvet. Efter fångenskapen slog han sig uteslutande på målning och antog äfven befattningar, som stodo i sammanhang med konsten. Sålunda var han en tid (från 1833) direktör för museet i Rouen och en tid anställd vid porslinsfabriken i Sèvre. Hans målningar äro berömda för naturtrohet, särskildt hvad fartygen, deras rigg och ställningar beträffa. Garneray dog i Paris 1857.

De äfventyr och strider han under sitt sjömanslif varit med om, har han här skildrat, och att de äro omvexlande kan man finna af, att han seglat, icke allenast på örlogs- och handelsfartyg, utan äfven på kapare och slagskepp.”

Additional DescriptionMore Details

*Översättning av L. Hubendick | F.C. Askerbergs Förlag | 1892 | 559 s. | 463 g | Halvfranskt band med guldpräglad rygg, ngt nötta pärmar, reva i rygg, i övrigt mkt gott skick.


200.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Heidenstam, Verner von: Dikter

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers förlag | Andra upplagan | 1900 | 223 (1) s. | Förlagets vackert blindpressade klotband i mkt gott skick, namnteckning på försättsblad.


150.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Hjörleifsson, Einar: Vestan hafs og austan

Språk: Isländska

Additional DescriptionMore Details

*Isafoldarprentsmidja | Andra utgåvan | 1908 | 237 s. | Originalshirtingband, blindpressat med guldförgylld pärm och ryggskrift, mkt gott skick.


570.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Hülphers, E. Walter: Linier och dagrar, stämningsbilder från norrlandsbygd

Additional DescriptionMore Details

*C. & E. Gernandts Förlags-Aktiebolag | 1899 | 150 s. | Häftad, tummat/fläckat omslag, i övrigt gott skick.


190.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Hvar 8 dag, illustrerat magasin

Additional DescriptionMore Details

Femte årgången | Bonniers Tryckeri: Göteborg | 4 oktober 1903- 25 september 1904 | 840 s. | Klotband med guldprägling, dålig i ryggen, fuktskadad, några lösa blad.


200.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Jacobsson, J.N: Modärn kokkonst

”För såväl det finare som enklare köket under samarbete med flere fackmän utgifven af J.N. Jacobsson”

Additional DescriptionMore Details

*Aktiebolaget Weijmers Bokförlag, Stockholm | 1911 | 597 s. + 3 s. reklam | Inbunden, namteckning insida pärm, i övrigt mkt fint och rent ex.


380.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Karlfeldt, Erik Axel: Fridolins Lustgård och Dalmålningar på rim

Additional DescriptionMore Details

*Wahlström & Widstrand | Originalupplaga | 1901 | 144 s. | Ormskinnsband, upphöjda bin, marmorerade snitt, gulddekor rygg, namnteckning, gulnad inlaga, i övrigt mkt gott skick.


400.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Marryat, Frederick: Paschans sagor

Additional DescriptionMore Details

Översättning av A.G. Engberg | Aktiebolaget Hiertas bokförlag | 1896 | 397 s. | Blindpressat dekorerat klotband, blekt/fläckat omslag, i övrigt mkt gott skick.


95.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...
LoadingUpdating...
Sprid ordet:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • del.icio.us
  • email
Byggt på Wordpress – Designat av Salmiak Media - XML Sitemap