Barnens vän
AB Holmqvist tryckeri: Stockholm | nummer 1/1903 – nr 52/1904 | Halvklotband, lagerfläckad, enstaka ritstreck, i övrigt gott skick.
Beskow, Elsa: Den lilla vävaren
Bonniers | 1954 | 111 s. | Illustrerat ryggklotband, kladd inre pärm + försättsblad, inlaga ok.
Beskow, Elsa: Tomtebobarnen
Elsa Beskows fantastiska sagor har älskats av många generationer. För första gången kommer de här i nytt och spännande format.
Djupt inne i skogen lever Tomtebobarnen. De leker kurragömma, åker kälke på vintern och plockar bär och svamp på hösten. Varje årstid innebär något roligt, men kanske erbjuder våren den största överraskningen.
Bonnier Carlsen | 2008 | Opaginerad | Kartonnage, 130x170 mm, ill., återger originalets bilder, nyskick.
Bunyan, John: Kristinnas resa
E. V. Hällströms förlagsexpedition | Utgiven i Barnbiblioteket Gullvifvan: nummer 40 | 1910 | 100 s. | Inbunden, ill., ngt nött, annars gott skick.
Byng, Georgia: Molly Moons fantastiska bok om hypnos
Molly Moon är en osäker, inte särskilt vacker eller populär 10-åring som hr tillbringat hela sitt liv på ett eländigt barnhem. Hon har inga vänner förutom Rocky som blir bortadopterad och flyttar till New York. Nu är Molly alldeles ensam.
En dag hittar Molly en mystisk bok om hypnos på stadens bibliotek och upptäcker att hon har en alldeles speciell talang – hon kan genom att se någon djupt i ögonen få denne att lyda hennes minsta vink!
Molly rymmer från barnhemmet för att leta reda på Rocky. Men vad Molly inte vet är att en ondskefull professor har fått nys om hennes hypnotiska förmåga och han är fast besluten att utnyttja henne för att kunna genomföra århundradets kupp…!
Caroll, Lewis: Alice i underlandet
Översättning av Ingrid Emond | Illustrationer av Einar Lagerwall | Skandinavisk Press | 1982 | opaginerad | Kartonnage, kladd på insida pärm, ngt lös i bindningen, i övrigt gott skick.
Cervantes de Saavedra, Miguel: Don Quijote från la Mancha
Bearbetning för ungdom av Franz Hoffman med färglagda planscher
Beijers Bokförlagsaktiebolag | 1905 | 252 s. | Ill., ryggklotband, 6 planscher, lagerfläckar på första sidorna samt omslag, pärm nött i kanterna, namnteckning, inlaga i gott skick.
Collodi, Carlo: Pinocchio
Det började med att mäster Körsbär hittade en träbit som kunde skratta och gråta. Hans vän Geppeto gjorde en docka av träbiten, en docka som kunde tala och gå och som han döpte till Pinocchio.
Pinocchio var en riktig buspojke och började genast hitta på en massa rackartyg. Han ville inte gå i skolan, utan bara roa sig. Men så gick det också illa för honom, och han råkade ut för det ena farliga äventyret efter det andra och var flera gånger nära döden. Det var verkligen tur att han träffade en god fe.
*Översättning av Ingamaj Beck | Niloe förlag | 1983 | 224 s. | Inbunden med skyddsomslag, illustrerad med 8 färgplanscher och 13 svartvita av Val Munteanu, mkt gott skick.
Dahlquist, Annie/Haage, Helge: På äventyr med Nila
På äventyr med Nila utarbetades på uppdrag av Kungl. Skolöverstyrelsen i avseende att användas som läsebok för nomadskolornas lågstadium. Under arbetets gång visade det sig att boken kunde utformas så att den även kunde tjäna som bredvidläsningsbok för andra svenska skolor.
Skildringen utgår från samebarnens hemmiljö och ger därmed en naturlig anknytning till samernas kultur med dess säregna drag. I berättelsens form har även medtagits en del som i den allmänna kulturutjämningen under denna tid var på väg att försvinna.
Svenska bokförlaget Norstedts/Kungliga skolöverstyrelsens skriftserie nr 19 | Originalupplaga | 1955 | 164 s. | 327 g | Ryggklotband, teckningar av Runo Johansson Lette, tummade/fläckade pärmar, i övrigt gott skick.
De Brunhoff, Laurent: Babar räddar Celesteville
Översättning av Gun Hansson | Alla Barns Bokklubb | 1992 | opaginerad | Kartonnage, ill., mkt gott skick.
De Brunhoff, Laurent: Babars lilla flicka på nya äventyr
Översättning av Gun Hansson | Alla barns bokklubb | 1991 | opaginerad | Kartonnage, ill., mkt gott skick.
Engström, Mikael: Kaspar, Atom-Ragnar och Gäddkungen
En charmig och rolig historia om jakten på jättegäddan och om en samling sköna figurer i ett litet samhälle på landet.
Illustrationer av Helena Willis | Rabén & Sjögren | Första upplagan, tredje tryckningen | 2001 | 155 s. | Laminerat pappband, nyskick.
Ericson, Stig: Präriens pionjärer - guldet och det stora järnvägsbygget
Präriens pionjärer är en fortsättning på Vägen västerut. Författaren har kommit fram till guldgrävartiden. Sakligt men spännande skildras de första guldfyndigheterna vid en dikesren. Om den fantastiska guldrushen som följde på dessa små och obetydliga fynd låter författaren ögonvittnen berätta med egna ord.
Albert Bonniers förlag/Nutidsböckerna | 1969 | 64 s. | Häftad, ill., ngt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.
Franzén, Nils-Olof: Agaton Sax klipper till
Vem är Agaton Sax? Den frågan ställer polisen i Stockholm, i London och i Edinburgh. Den frågan ställer också de oerhörda skurkar som hänsynslöst jagar honom och själva jagas av honom.
På försättsbladet till detta exemplar av den första Agatonboken finns en dedikation samt ett obegripligt meddelande på kodifierat språk skrivet av Franzén.
*Illustration och omslag av Åke Lewerth | Albert Bonniers förlag | Originalupplaga | 1955 | 129 s. | 224 g | Ill., ryggklotband, ill., dedikation från författaren, nära nyskick.
Franzén, Nils-Olof: Agaton Sax och de slipade diamanttjuvarna
Dedikation på försättsblad daterat 13.12.59:
”Vidar Johansson, Med varma kriminella hälsningar på födelsedagen! Tillgivne förf.”
I juni månad 1959, på själva skolavslutningsdagen skakades såväl polisen i Byköping (Antonsson) som skolstyrelsens med fleras ordförande av en rad ganska oerhörda händelser.
*Omslag och illustrationer av Åke Lewerth | Albert Bonniers förlag | Originalupplaga | 1959 | 123 s. | 210 g. | Ill., ryggklotband, ill., dedikerad, ngt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.
Franzén, Nils-Olof: Agaton Sax och vita möss-mysteriet
Natten mellan den 16 och 17 augusti 1956 råkade chefredaktören Agaton Sax ut för ett synnerligen mystiskt äventyr. Han överfölls i sitt eget sätteri i Byköpings-Posthuset.
*Omslag och illustrationer av Åke Lewerth | Albert Bonniers förlag | Originalupplaga | 1957 | 123 s. | 209 g | Ill., ryggklotband, ill., ngt tummat och nött omslag, gulnad, i övrigt mkt gott skick.
Gaarder, Jostein: Sofies värld
En fantastisk ungdomsroman om filosofins historia.
När Sofie hämtar posten, hittar hon för en gångs skull ett brev till sig själv. Utan frimärke, utan poststämpel och utan avsändare.
”VEM ÄR DU?”
Det står bara det. Men det är bara början. Snart har Sofie fått åtskilliga gåtor att försöka lösa. Sofie får det ena tjocka brevet efter det andra, och de visar sig innehålla en grundkurs i filosofi. Breven fyller henne med förundran över världen och hennes egen existens. Men genom brevväxlingen dyker också det ena mysteriet efter det andra upp. Vem är till exempel Hilde Møller Knag? Plötsligt stöter Sofie på hennes namn överallt – till och med i sitt eget rum…
Sofies värld är både en filosofihistoria och en roman om två flickor. Men filosofihistorien och historien om Sofie är sammanflätade med varandra.
Översättning av Mona Eriksson | Rabén & Sjögren | Första upplagan, fjärde tryckningen | 1994 | 518 s. | Kartonnage med skyddsomslag, sk.omslag ngt bucklig i överkant, i övrigt mkt gott skick.
Granér, Cyrus (red.): Bland tomtar och troll
*Med teckningar av G.A. Tenggren | Åhlén & Åkerlunds förlag | Femtonde årgång | 1922 | 129 (2) s. | Inbunden, vackert ill., tillägnan försättsblad, ngt nött i övre och nedre rygg, i övrigt mkt gott skick.
Gripe, Maria: Den "riktiga" Elvis
”Små barn små bekymmer! Stora barn stora bekymmer!” säger mamma i telefon. Det är Elvis hon talar om förstås. Ju större han blir desto besvärligare blir han, tycker hon. Nu har han varit ihop med Annarosa Pettersson igen! Fast hon har förbjudit honom! Han ljuger för henne! Och han rymmer! Till råga på allt har han åkt fast för polisen!
Men Elvis själv då? Jo, visst råkar han ut för både det ena och det andra, en gång får han nästan sätta livet till, men han tycker att det är bra att få vara med om lite av varje. Livet har börjat, och han är inte så orolig för sig själv längre. Han tycker tillvaron är intressant.
Teckningar av Harald Gripe | Albert Bonniers Förlag | 1977 | 176 s. | Kartonnage, ill., nyskick.
Updating...
