Ambler, Eric: Topkapi
Arthur Abdel Simpson, med brittisk far och egyptisk mor, och lidande av högst olycklig kärlek till England och med en rad tämligen skumma transaktioner bakom sig, är verkligen en högst kufisk thrillerhjälte. Hans opassande nyfikenhet i en mystisk utlännings hotellrum i Aten virvlar in honom i en serie högst obehagliga äventyr.
Org.titel: The Light of Day [1962] | Översättning av Roland Adlerberth | Aldus/Bonniers, En delfinbok | 1965 | 212 s. | Pocket, ngt blekt omslag, annars mkt gott skick.
Carr, John Dickson: Det krökta gångjärnet
Org.titel: The Crooked Hinge | Översättning av Erik Lindegren | Albert Bonniers Förlag/Bonniers Kriminalklassiker | 2002 | 272 s. | Inbunden med skyddsomslag, nyskick.
Chandler, Raymond: Mord min älskling
Org.titel: Farewell, my lovely | Översättning av Mårten Edlund | Albert Bonniers förlag: Stockholm | 1985 | 242 s. | Inbunden med skyddsomslag, ngt nött/blekt sk.omslag, annars gott skick.
Chandler, Raymond: Möt mig i Esmeralda
Org.titel: Playback | Översättning av Mårten Edlund | Albert Bonniers förlag/En Zebra-bok | 1962 | 173 s. | Pocket, ngt snedläst, läsveck rygg, gulnad, annars gott skick.
Christie, Agatha: Mord är lätt
Org.titel: Murder is easy | Översättning av Britte-Marie Bergström | Albert Bonniers förlag | 1970 | 214 s. | Häftad, ngt nött omslag, snedläst, annars gott skick.
Christie, Agatha: Mord på allhelgonadagen
Org.titel: Hallowe´en Party [1969]) | Översättning av Lena och Cai Melin | Bonniers | Första svenska upplagan | 1971 | 210 s. | Häftad, namnteckning smutstitelsida, läsveck rygg, i övrigt mkt gott skick.
Christie, Agatha: Passagerare till Frankfurt
Passagerare till Frankfurt – en fantastisk historia, kom ut till Agatha Christies 80-årsdag. Den visar stormästarinnan i så god form att hon kan roa sina många trogna läsare med något alldeles nytt. Med en högst speciell och mycket rafflande kriminalhistoria, som också övergår allt vad man kan tänka sig.
*Översättning av Else Lundgren | Bonniers | Originalupplaga | 1972 | 208 s. | Häftad, snedläst, reva i ryggen, inlaga i gott skick.
Christie, Agatha: Vem var den skyldige
Wahlström & Widstrand | 1941 | 191 s. | Häftad, krigspapper, gulnad, namnteckning, läsveck i rygg, annars hyfsat skick.
Fleming, Ian: Man lever bara två gånger
En James Bond roman.
org.titel: You only live twice | Översättning av Mons Mossner | Bonniers | Sjätte - åttonde tusendet | 1964 | 184 s. | Häftad, läsveck rygg, i övrigt gott skick.
Lehane, Dennis: En drink före kriget
Org.titel: A Drink Before the War | Översättning av Ulf Gyllenhak | Albert Bonniers Förlag | 2006 | 357 s. | Inbunden, reva baksida pärm, annars mkt gott skick.
Lehane, Dennis: Patient 67
Shutter Island. En ö med ett hårdbevakat sjukhus för mentalsjuka brottslingar. Nu har en av dem lyckats fly och kriminalaren Teddy Daniels kallas dit för att ta hand om fallet. Men vad är det egentligen som pågår bakom sjukhusets murar? Hur kan någon överhuvudtaget avvika från denna strängt isolerade ö? Och vem är den patient 67 som rymlingen nämnt i ett kodat meddelande? Ju mer Teddy Daniels försöker kartlägga de mysterier som omger Shutter Island, desto diffusare blir bilden och desto mer börjar han tvivla på sina egna sinnen…
Efter succen med Rött regn är en av USA:s hetaste spänningsförfattare tillbaka – med en mardrömslik och labyrintartad skildring från helvetets förgårdar.
Org.titel: Shutter Island [2003] | Översättning av Ulf Gyllenhak | Månpocket | 2006 | 407 s. | Pocket, nyskick.
Macdonald, Ross: Finn ett offer
När privatdetektiven Lew Archer, på väg till Sacramento med en låda marijuanacigaretter bak i bilen, tar upp en passagerare som svävar mellan liv och död, råkar han in i ett nät av farliga frågor. Archer får tampas med en samling individer bland vilka det gäller att slå ofta, slå hårt och slå först och för vilka övervåld och korruption är lika naturligt som att andas luft eller äta kvällsmat. Hemliga passioner och undangömda lidelser bryter plötsligt i dagen och avslöjar ett drama, vars brutala intensitet tvingar läsaren att ställa samma frågor som den djupt engagerade privatdetektiven. Vem var offret? Vem var mördaren?
Org.titel: Find a Victim [1954] | Översättning av Ruth och Mårten Edlund | Albert Bonniers förlag | 2002 | 240 s. | Pappband med skyddsomslag, mkt gott skick.
McBain, Ed: Fyrtio miljoner vittnen
Stan Gifford, en av TV:s största kändisar, dog mitt i ett direktsänt program. Fyrtio miljoner TV-tittare såg honom dö. Steve Carella såg det också, men medan alla andra skrattade och trodde det ingick i föreställningen så stelnade Carella till framför TV:n, Stan Gifford hade verkligen dött, och fyrtio miljoner vittnen hade sett det ske. TV-bolaget hade erbjudit sina tittare något överträffat – ett direktsänt mord.
En roman från 87:e polisdistriktet med den karakteristiska kombinationen av social klarsynthet och våldsamt stegrad thrillerstämning.
Org.titel: Eighty Million Eyes | Översättning av Börje Crona | Deltas Förlags AB | 1975 | 202 s. | Häftad, ngt skadad baksida, gott skick.
Nesser, Håkan: Kära Agnes!
Baksidestext:
”Detta är en brevroman. Det är också en kriminalhistoria. Kanske också något tredje. I varje fall är det en bok om två kvinnor som ser varandra på en begravning efter nästa tjugo år av tystnad. Och om ett planerat mord. Berättelsen kom till mig i Kavalla i Grekland under några heta sommarveckor. Jag tycker inte om baksidestexter. ”
-Håkan Nesser.
Nordqvist, Jens: Skuggsteg
Detta är en politisk thriller om en av vår tids mest brännande frågor – kriget mot terrorismen och det allt mer komplicerade förhållandet mellan öst och väst efter attentaten den 11 september 2001.
Persson, Leif GW: Grisfesten - en rövarroman
Det börjar som ett vanligt postrån: Stockholm 6 blir av med 295 000 kronor en dag i maj. I juli blir en småtjuv bildödad utanför Enskede T-banestation. Och på julafton hittas en gammal lodis död i en redskapslår på Skogskyrkogården. Vilken historia förenar dessa tre händelser? Eller hänger de inte alls ihop? Polisens arbete leder fram till en förbluffande slutsats. Hur det slutar? Som början till något ännu värre…
Roslund/Hellström: Edward Finnigans upprättelse
Edward Finnigans upprättelse är en berättelse om vad strävan efter upprättelse kan göra med människor. Om vem som är offer och vem som är brottsling. Men framförallt är det en andlöst spännande och intelligent kriminalroman som engagerar och överraskar.
Edward Finnigans upprättelse är Anders Roslund och Börge Hellströms tredje kriminalroman. Debutboken Odjuret vann Glasnyckeln för bästa nordiska kriminalroman. Box 21 mottogs med fantastiska recensioner och blev nominerad till Svenska deckarakademins pris för bästa svenska kriminalroman.
Simenon, Georges: Brev till min domare
Detta är en spännande psykologisk thriller, genomandad av författarens medlidande med dem som vandrar vid sidan av de allmänna stråkvägarna och hans övertygelse att vi alla är potentiella brottslingar, att det endast är tillfälligheternas grymma spel som gör att vårt öde går i den ena eller andra riktningen.
Org.titel: Lettre à mon juge | Översättning av Vera och Stig Dahlstedt | Bonniers | Originalupplaga| 1958 | 195 s. | Häftad, gulnad inlaga, i övrigt mkt gott skick.
Simenon, Georges: Liberty Bar
En bok om Maigret.
Org.titel: Libertl Bar [1932] | Översättning av Katja Birmann | Albert Bonniers Förlag | 1979 | 155 s. | Förlagsband med gulddekor rygg, skyddsomslag, reva i skyddsomslag fram och bak, märken efter prislappar bak, annars i mkt gott skick.
Simenon, Georges: Liberty Bar
En bok om Maigret.
Org.titel: Libertl Bar [1932] | Översättning av Katja Birmann | Albert Bonniers Förlag/Svalan | 1971 | 155 s. | Klotband med skyddsomslag, revor i sk. omslag samt bleknat, namnteckning, annars inlaga i mkt gott skick.
Updating...
