Åkesson, Sonja: Sagan om Siv
Dikter i haikuversmåttet av Åkesson som året för denna boks utgivning tilldelades Samfundet De Nios pris.
*Rabén & Sjögren | Originalupplaga | 1974 | 125 s. | Trådhäftad, 105x150 mm, recensionsex med stämpel baksida omslag, namnad, i övrigt mkt gott skick.
Aleixandre, Vicente: Insiktens dialoger
Vicente Aleixandre, född 1898, är ett av de största namnen i den moderna spanska lyriken. Han erhöll Nobelpriset 1977.
Org.titel: Diálogos del conocimizento [1974] | Tolkade av Artur Lundkvist & Justo Jorge Padrón | Albert Bonniers Förlag | 1981 | 72 s. | Häftad, osprättad, rec.ex., ngt nötta kanter på omslag, i övrigt mkt gott skick.
Almqvist, Carl Jonas Love: Dikter i landsflykt
Vid sin död i Bremen 1866 efterlämnade C. J. L. Almqvist flera vidlyftiga manuskript, däribland det bekanta ”Om svenska rim”, en rimlära på över tusentalet foliosidor, som var avsedd att ingå i Törnrosens bok. Som exempel på teorierna om rimmet finns i detta verk över 600 dikter, till större delen nyskrivna av Almqvist, som under amerikaåren inte hade tillgång till svensk lyrik. Kvalitén hos dessa dikter har därför blivit synnerligen ojämn, vilket emellertid inte hindrar att där ryms några av pärlorna i Almqvists poesi. Till detta har kommit att många av dikterna har motiv från Almqvists eget liv och ger uttryck för hans känslor och stämningar under landsflykten. Almqvist framstår här naknare och ödmjukare än någonsin, och dikterna kastar ett försonande skimmer över en olycklig diktares sista levnadsår.
Föreliggande volym innehåller ett urval ur detta intressanta material, som här publicerades för första gången. I en inledning om bakgrunden till de händelser som 1851 föranledde Almqvists flykt ur landet framlägger Erik Gamby nya och hittills okända fakta om en av de dunklaste episoderna i svensk litteraturhistoria.
Andersson, Dan: Dikter
Inledning av Thostein Bergman | Kommentarer av Gösta Ågren | Illustrerad av Sven Ljungberg | Tiden | 1991 | 393 s. | Inbunden med ill. omslag, nära nyskick.
Andersson, Dan: Kolvaktarens visor
IBA International Book Automation: Uddevalla | 1976 | 190 s. | Inbunden med skyddsomslag, faksimiltryck av originalupplagan 1915, ngt svärtat skyddsomslag, annars mkt gott skick.
Anyuru, Johannes: Omega
”Kroppen är magisk/på något sätt/eftersom den är/förlorad.”
Läs recension av Omega i SvD
Wahlström & Widstrand | Originalupplaga | 2005 | 78 s. | 188 g. | Häftad med flikar, nyskick.
Anyuru, Johannes: Städerna inuti Hall
Johannes Anyuru, född 1979, debuterade 2003 med den kritikerhyllade Det är bara gudarna som är nya, för vilken han belönades med Guldprinsen. Två år senare gav han ut Omega. Städerna inuti Hall är hans tredje diktsamling.
”Den kriminella människan är en gåta. den viskar våldet som en krocktestdocka”
Läs recensioner från SvD och GP samt Sydsvenskans intervju med Anyuru om Städerna inuti Hall
Norstedts | Originalupplaga | Andra tryckningen | 2009 | 358 s. | Inbunden med skyddsomslag, nyskick.
Aspenström, Verner: Trappan
Bonniers | Originalupplaga | 1964 | 64 s. | Häftad, omslag av Philip von Schantz, osprättad, mkt gott skick.
Beckman, Erik: Den kommunala kroppen
Bonniers | Originalupplaga | 1979 | 43 s. | Häftad, delvis osprättad, tillägnan,ngt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.
Bellman, C.M: Samlade skrifter del 1-6
*Adolf Bonnier | Tryck: Isaac Marcus | 1879 | 346 + 312 + 341 + 450 + 359 + 305 s. samt levnadsteckning av Carlén med 48 s./7 ill., | 3 mycket välbehållna gröna klotband med blindpressade dekorerade band i svart och guld, färgade övre snitt, fettfläckar på snitt på 30-tal sidor i ett av banden.
Bellman, Carl Michael: Fredmans sånger - ord och musik
Ord och musik samt noter med underliggande text.
Albert Bonniers förlag | 1927 | 252 s. | Häftad, notavdelningen osprättad, ngt fläckad rygg, ngt lös rygg, i övrigt gott skick.
Bellman, Carl Michael: Månan
Inledning av Olof Byström | Natur och Kultur | 1958 | 23 s. | Häftad med skyddsomslag, utgiven som en julhälsning från Natur och Kultur 1958, nästintill nyskick.
Björling, Gunnar: En mun vid hand: urval lyrik 1930-1955
Wahlström & Widstrand | 1958 | 204 s. | Häftad, delvis osprättad, omslag ngt vikskadat, annars mkt gott skick.
Boyacioglu, Daniel: Det är inte hennes fel att jag skriver sämre
Daniel Boyacioglu är född 1981. Det är inte hennes fel att jag skriver sämre är hans femte diktsamling. Han har turnerat med Riksteatern, spelat I väntan på Godot på Dramaten, gjort radioteateruppsättningar och tre album: The Very Best, Visa 2007/Show Me The Money och No hit wonder. Under hösten 2009 släpptes hans fjärde album.
Wahlström & Widstrand | 2009 | 90 s. | Inbunden med skyddsomslag, fläck framsida sk.omslag, i övrigt nyskick.
Boye, Karin: Dikter
Samlad utgåva av Karin Boyes fem diktsamlingar: Moln, Gömda land, Härdarna, För trädets skull och De sju dödssynderna.
Bonniers | 1992 | 292 s. | Pocket, namnteckning, läsveck rygg, i övrigt mkt gott skick.
Brecht, Bertolt: Etthundra dikter
Etthundra dikter innehåller ett urval av Brechts lyriska produktion i översättning av Anders Aleby. Där återfinns flera av de klassiska Brechtdikterna, som den om mördaren Apfelböck och legenden om den döda soldaten, men många av de mest kända har utelämnats eftersom de föreligger i tidigare översättningar, och materialet är därför till övervägande del nytt. Många av dikterna skrevs under kriget – antifascistiska dikter och fredsdikter av betvingande kraft, som vederlägger påståendet att dikt och politisk tendens är oförenliga. Flera dikter utlägger Brechts syn på historien, hans antiheroism.
Svensk tolkning av Anders Aleby | Företal av Jörn Donner | FIBs Lyrikklubb | 1965 | 140 s. | 235 g | Häftad med flikar, namnteckning, ngt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.
Bukowski, Charles: Dikter för döende vilsna och döende veka stolta och sköna
”Den verklighet Bukowski valt att beskriva och vara trogen är full av trasiga människor och billig sprit. Slarvigt har det ofta förknippats med sensationsmakeri. Men Bukowski skriver inte om sex för att göra sensation, utan för att han har det. Han skriver helt enkelt ner det liv som råkar finnas där han befinner sig. Ett liv som utspelas ett helt gäng kvarter bortom medelklassens och kulturbohemernas smakfullhet. Bukowski är en kraftig näve sand i perfektionismens maskineri. Skulle man kunna säga. Om man var på det humöret. Och det är man ju. Ibland.”
- Ur Bob Hanssons förord
Clampitt, Amy: Hurdant ljuset var
Org.titel: What the Light Was Like | Översättning, inledning och kommentarer av Olle Thörnvall | Ellerströms förlag/Enhörningsserien | 2001 | 117 s. | Häftad, osprättad, anteckningar sista sidan, annars mkt gott skick.
Updating...
