Andersson, Dan: Kolarhistorier: berättelserna i kolvaktarens visor och i det kallas vidskepelse
Samlade skrifter minnesupplaga 1 | Inledande essay av Torsten Fogelqvist | Tidens förlag | 1930 | 255 s. | Halvfranskt band, ngt nött rygg, annars mkt gott skick.
Andersson, Dan: Posthuma noveller
Ingår i serien Samlade skrifter – Minnesupplaga IV.
Innehåller Korta historier, Efterlämnade noveller, Chi-mo-ka-ma och Litteraturkritik.
Tidens förlag | 1956 | 377 s. | Skinnband med guldprägling samt guldsnitt, lossnat i rygg/revor, namnteckning, i övrigt gott skick.
Bellow, Saul: Han med foten i klaveret och andra berättelser
Han med foten i klaveret och andra berättelser innehåller fem berättelser med ett rikt persongalleri – berömda författare, gangsters, smarta affärsmän och lättfotade hemmafruar – i amerikansk nutidsmiljö.
Saul Bellow fick nobelpriset i litteratur 1976 ”för den mänskliga förståelse och subtila kulturanalys som förenas i hans verk”.
Ben Jelloun, Tahar: Besatt
Org.titel: Amours sorcières | AlfabetaAnamma | 2004 | 304 s. | Inbunden med skyddsomslag, nästintill nyskick.
Blavatsky, Helena: Jag ger mig av - men inte ensam
Helena Blavatsky är en av historiens mest färgstarka personligheter. Som ung rysk grevinna, 17 år och nygift, flydde hon från make, släkt och hemland för ett äventyrligt liv på resande fot. 24 år senare anlände hon till New York där hon startade en ny religiös rörelse, teosofin, som tar fasta på det som är gemensamt för alla religioner. Hon har kallats allt från manipulerande bedragerska till visionärt geni. Enligt vissa hade hon äkta övernaturliga förmågor, hon kunde t.ex. materialisera fram föremål ur intet, enligt andra rörde det sig bara om enkla trolleritrick.
Hon dog i London 1891 efter att ha fullbordat sitt religiösa storverk Den hemliga läran, en väldig bok i två volymer på sammanlagt 1500 sidor som förklarar allt, universums tillkomst, mänsklighetens uppgift, världshistoriens mål med mera.
Som om inte detta vore nog var Madame Blavatsky även en lysande skönlitterär författare, vilket föreliggande novellsamling är bevis för. Nio noveller ingår – riktiga rysare – alla baserade på sådant hon upplevt under sitt exceptionella liv.
Översättning av Charlotte Hjukström | Efterord av Peter Glas | Bakhåll | 2008 | 175 s. | Ryggklotband, nyskick.
Blixen, Karen: Vintersagor
Översättning av Sven Barthel/Viveka Starfelt | Bonniers | Tredje tusendet | 1942 | 347 s. | Häftad m. skyddsomslag, mkt slitet sk.omslag med revor, tejpat, inlaga dock i gott skick.
Boccaccio, Giovanni: Noveller ur Decamerone
Översättning av Karin Alin | Bokfrämjandet: Hälsingborg | u.å. | 322 s. | Konstläderband, nyskick.
Böll, Heinrich: Doktor Murkes samlade tystnad och andra satirer
I Doktor Murkes samlade tystnad och andra satirer får du möta Doktor Bur-Malottke, som tänkte om under natten, Doktor Murke, som samlade tystnad, Faster Milla, som firar julafton flera gånger om året, Herr Broschek, som svarar i två telefoner på en gång, General von Machorka-Muff, som är en idealist och många andra särpräglade personer i den underfyllda värld som Heinrich Böll berättar om. Hans satirer över pösigt välstånd kan både stinga och lena. Vilketderaden gör – ja det beror på läsaren själv.
Översättning av Per Erik Wahlund | Litteraturfrämjandet/En bok för alla | 1981 | 96 s. | Pocket, gulnad inlaga, i övrigt nyskick.
Boye, Karin: Uppgörelser – skisser och noveller
Ingår i serien ”Samlade skrifter av Karin Boye”.
Albert Bonniers Förlag | Originalupplaga | 1955 | 223 s. | Häftad med skyddsomslag, mkt nött/skört sk.omslag, namnteckning, hyfsat skick.
Carver, Raymond: Genvägar
Novellerna ”Kan du inte vara tyst, är du snäll?”, ”Enkla saker” och ”Samlare” har tidigare publicerats i volymen Vad vi pratar om när vi pratar om kärlek (1985) medan novellerna ”Grannar” och ”Med så mycket vatten inpå knutarna” är hämtade ur volymen Grannar (1991). Övriga noveller samt dikten ”Citronsaft” är inte tidigare översatta.
Org.titel: Shortcuts | Förord av Robert Altman | Översättning av Kerstin Gustafsson | Norstedts/Månpocket | 1994 | 187 s. | Pocket, gott skick.
Dahlström, Sture: Kärlekens burleska anatomi
Baksidestext:
”Den här boken består av ett antal skisser, utkast, publicerade och opublicerade noveller och småstycken utryckta ur tre decenniers produktion. Så gott som allt är skrivet på vägen. I USA, England, Spanien, Portugal, Grekland, Mexiko, Marocko, Jugoslavien, Polen, DDR osv. En enda mening är skriven i Tjeckoslovakien där jag befann mig 1968 när ryssarna tågade in i landet. Mer hann jag inte skriva eftersom jag försvann in i Österrike som om jag hade haft eld i röven. Bakom järnridån gäller det att hålla sig vaken. Liksom bakom janteridån. Boken innehåller också – på begäran – ett antal foton från mitt brokiga liv.
A toda maquina!
Sture Dahlström”
*Mosquito | 1988 | 86 s. | 176 g | Häftad, 20-tal foton av författaren, mkt gott skick.
Ekelund, Fredrik: Torget
Fredrik Ekelund, mest känd för sina romaner Jag vill ha hela världen! och Nina och sundet, skildrar här livet på och kring ett torg i Malmö. I etthundrasextiotre korta stycken låter han på ett mycket konstfärdigt vis en kör av individuella röster komma till tals – nästan samtidigt. Vi möter invandraren som driver tobaksaffär men hellre skriver poesi; kvinnan som ser så tråkig ut i glasögon och blekgrön kappa; mannen som förälskar sig 6-8 gånger om dagen; den refuserade poeten som bestämt sig för att skriva om varje dags väder; den ärevördige onanisten; mannen som retar upp sig på allt; den förtvivlade språkvårdaren i grå keps; missbrukaren som just peggat upp golfbollen mitt på torget och som snart kommer att svinga sin klubba.
Obehindrat rör sig författaren mellan olika medvetanden, avlyssnar människors tankar om högt och lågt och blottlägger en och annan mörk hemlighet. Det är ömsom underhållande, ömsom tragiskt, inte sällan tragikomiskt – och hela tiden bultar det av liv.
Albert Bonniers förlag | Originalupplaga | 2001 | 167 s. | Inbunden med skyddsomslag, nyskick.
Ekström, Margareta: Dödens barnmorskor
Dödens Barnmorskor är en novellsamling där döden bildar en svart, sammanbindande tråd. Men mot den bakgrunden glöder färgerna, livets komedier och rollspel skiftar, människorna träder oss nära, livs levande. Ekströms människokännedom spelar över åldrar och sekel och könsgränser. Hon visar oss att ”de andra” också är vi – men att vi själv ofta är några andra och främlingar för oss själva.
Albert Bonniers förlag | 1978 | 155 s. | Häftad, namnteckning, ngt nött i rygg, annars mkt gott skick.
Ervin, Washington: Alhambra
Översättning av O.V. Ålund | Hjalmar Lindströms förlag | 1881 | 224 s. | Rött dekorerat klotband, mkt gott skick.
Färdlektyr 2004
Johanna Thydell, Carl-Johan Vallgren, Marit Bergman, Peter Pohl, Ninni Holmqvist, Jonas Hassen Khemiri, Inger Edelfeldt, Fredrik Lindström, Lisa Irenéus, Anna Thulin, Sofie Falkenström.
Gogol, Nikolaj: En dåres anteckningar och andra berättelser
Innehåller bland annat novellerna ”Kappan”, ”Näsan” och ”Taras Bulba”.
Översättningar av Bengt Jangfeldt/Nils Åke Nilsson/Carl Elof Svenning | Efterskrift av Bengt Jangfeldt | Wahlström & Widstrand | 1978 | 319 s. | Guldpräglat klotband med skyddsomslag, några revor i sk.omslag, blyerts anteckningar/kladd på eftersättsblad samt bakre pärm, i övrigt gott skick.
Gogol, Nikolaj: Kejsarinnans tofflor
Översättning av E. von Sabsay/C. Sterzel | Tidens förlag: Stockholm | Ryska Klassiker | 1974 | 136 s. | Limhäftad, märke efter prislapp på omslag, i övrigt mkt gott skick.
Gunnarsson, Hans: En kväll som den här
Vad är det för oro som den nyinflyttade grannen i radhuslängan för med sig? Besvärliga situationer och svåra beslut, stora som små. Vad gör man till exempel när värdfolket i Finspång brister i gästfrihet, eller när en blind man plötsligt ringer och vill ha med en ut på krogen? Vilket ansvar har man för sin nästa? Oväntade möten och spektakulära separationer: är det verkligen en så strålande idé att slänga sina förlovningsringar från en kulle på Närkesslätten? Hur härlig är jorden egentligen?
Albert Bonniers förlag | 2001 | 199 s. | Inbunden med skyddsomslag, namnteckning, i övrigt nyskick.
Updating...
