Lagerlöf, Selma: Ett barns memoarer: Mårbacka II
Albert Bonnier förlag | Första upplaga | Elfte – femtonde tusendet | 1930 | 311 s. | Gulddekorerat klotband med medbundet omslag, namnteckning, mkt gott skick.
Lagerlöf, Selma: Jerusalem: I Dalarne/ Jerusalem: I det heliga landet
Del I-II [två band] | Albert Bonniers förlag | Fjärde upplagan/tredje upplagan | 1903 | 319 + 352 s. | Ill. klotband, gott skick.
Lagerlöf, Selma: Jerusalem: I Dalarne/ Jerusalem: I det heliga landet
Del I-II [två band] | Vårt hems förlag: Stockholm | 1928 | 263 + 292 s. | Förlagsband med gulddekor, mkt gott skick.
Lagerlöf, Selma: Kristuslegender
Albert Bonniers förlag | Andra upplagan, nionde tusendet | 1904 | 246 s. | Dekorerat klotband med gulddekor, gott skick.
Lagerlöf, Selma: Kristuslegender/Herr Arnes Penningar
Albert Bonniers förlag | Femtonde/tionde upplagan | 1925 | Marmorerat halvfranskt band med guldornament på rygg, övre guldsnitt, vacker bok, gratulationsskrift på försättsblad, ngt nötta pärmar, annars gott skick.
Lagerlöf, Selma: Mårbackablomster
”Ur Selma Lagerlöfs arbeten samlade till en födelsedagsbukett hopbundna av Valborg Olander”
Urval av Valborg Olander | Vinjetter av Yngve Berg | Albert Bonniers Förlag | 1933 | 121 s. | Häftad, ill., blekt omslag med övre högra hörn bortrivet, i övrigt mkt gott skick.
Lang, Maria: Siden Sammet
Siden, sammet, trasa, lump lyder barnramsan. Och med siden börjar historien, siden i alla kvaliteter och nyanser, för det är på en modeateljé som kriminalkommissarie Wijk motvilligt avlägger ett besök. Motvilligt eftersom han tror att en så extremt kvinnlig miljö inte kan bjuda någonting av intresse. Han får emellertid åtskilliga anledningar att ändra uppfattning. En anledning är en mannekäng som är vackrare än en flicka borde vara, en annan är en klänning i vitt siden som han vill att Camilla ska bära. Den tredje anledningen visar definitivt hur fel han har haft. Och när den fjärde blir uppdagad har han lärt sig att lyxen och flärden bara är ett raffinerat hölje som inte förmår dölja människornas inre ruttenhet och trasighet.
Norstedts | Originalupplaga | 1964 | 218 s. | Häftad, namnteckning, ngt snedläst, blekt omslag, annars gott skick.
Läsning för folket: Häfte I-IV
Utgiven av sällskapet för nyttiga kunskapers spridande, kungliga boktryckeriet Norstedt & Söner | 1887 | 320 s. | Konstläderband, marmorerad, mkt gott skick.
Lawrence D H: Lady Chatterleys älskare
Översättning av Ingmar Forsström | Förord av Artur Lundkvist | Bra Böcker | 1978 | 300 s. | Konstläderband med skyddsomslag, guldpräglad framsida + rygg, mkt gott skick.
Lawrence, D.H: Lady Chatterleys älskare
Översättning av Elsa af Trolle | Inledning av Fredrik Böök | C. E. Fritzes Bokförlags Aktiebolag: Stockholm | Andra svenska upplagan | 1943 | 411 s. | Marmorerat rygglinneklotband, guldpräglad text på rygg, ngt bucklig inlaga, i övrigt mkt gott skick.
Le Clezio, J.M.G: Skattsökaren
Nobelpristagare i litteratur 2008.
I Skattsökaren, som kom på svenska 1990, har Le Clézio låtit sig inspireras av sin farfars öden. Detta är hans berättelse, som kan läsas på flera sätt: en romantisk äventyrshistoria, en exotisk reseskildring, en magisk saga om myternas livskraft och en forskningsrapport från gränserna mot det okända.
Översättning av Ulla Bruncrona | Norstedts | 2008 | 333 s. | Häftad, läsveck rygg, i övrigt mkt gott skick.
Le Clezio, J.M.G: Vandrande stjärna
Nobelpristagare i litteratur 2008.
Sommaren 1943 tvingas Esther och hennes mor fly från den by i Sydfrankrike där de bor för att inte hamna i tyskarnas händer. Tillsammans med andra judiska flyktingar lyckas de ta sig över gränsen till Italien. Några år senare gör de ännu en strapatsrik färd, med lastbåt till Palestina som kort därpå utropas till Staten Israel. På vägen möter hon en karavan med palestinska män, kvinnor och barn, som nu är utan hemland och på flykt. Under ett kort ögonblick träffar hon en flicka som hon sedan aldrig mer återser och aldrig kan glömma.
Om Esther och Najma, den judiska och den palestinska flickan, om deras olika liv och om det som förenar deras öden, om kriget, våldet, landsflykten men också om livsmodet och hoppet handlar Le Clézios roman.
Org.titel: Étoile errante | Översättning av Ulla Bruncrona | Första svenska utgåvan | 1995 | 273 s. | Inbunden med skyddsomslag, reva i ryggen på sk.omslaget, i övrigt mkt gott skick.
Lehane, Dennis: En drink före kriget
Org.titel: A Drink Before the War | Översättning av Ulf Gyllenhak | Albert Bonniers Förlag | 2006 | 357 s. | Inbunden, reva baksida pärm, annars mkt gott skick.
Lehane, Dennis: Patient 67
Shutter Island. En ö med ett hårdbevakat sjukhus för mentalsjuka brottslingar. Nu har en av dem lyckats fly och kriminalaren Teddy Daniels kallas dit för att ta hand om fallet. Men vad är det egentligen som pågår bakom sjukhusets murar? Hur kan någon överhuvudtaget avvika från denna strängt isolerade ö? Och vem är den patient 67 som rymlingen nämnt i ett kodat meddelande? Ju mer Teddy Daniels försöker kartlägga de mysterier som omger Shutter Island, desto diffusare blir bilden och desto mer börjar han tvivla på sina egna sinnen…
Efter succen med Rött regn är en av USA:s hetaste spänningsförfattare tillbaka – med en mardrömslik och labyrintartad skildring från helvetets förgårdar.
Org.titel: Shutter Island [2003] | Översättning av Ulf Gyllenhak | Månpocket | 2006 | 407 s. | Pocket, nyskick.
Lejonsommar, Eva: De afrikanska breven
År 1906 lämnade Elsa Rehn Sverige för att resa till Kongo som missionär. Många år senare ligger hon svårt sjuk, ensam och utblottad på en farm i Tanganyika i Östafrika och bara väntar på döden. Men det är som om livet inte vill lämna henne ifred riktigt än…
I 1990-talets USA är Robert Atlas, en mycket framgångsrik svart akademiker, ute på föreläsningsturné. Men bakom fasaden är Robert en djupt olycklig man med ett kraschat äktenskap och ett tilltagande alkoholmissbruk. När han blir kontaktad av en journalist som hävdar att han är ättling till en svensk missionär hotas hela hans självuppfattning och tillvaron krackelerar.
Skickligt rör sig Eva Lejonsommar mellan tidsplan och miljöer i historien om Elsa och Robert, en berättelse om kärlek och förtryck, om kris och försoning. De afrikanska breven är Eva Lejonsommars femte roman.
Lenngren, Anna Maria: Samlade skaldeförsök
Albert Bonniers förlag | 1907 | 226 s. | Linneband, ngt fläckig på baksidan, annars gott skick.
Lenngren, Anna Maria: Samlade skaldeförsök
*138 illustrationer av Carl Larsson | Lefnadsteckning av Karl Warburg | Adolf Bonnier kongl. hof- & universitetsbokhandlare: Stockholm | Elfte upplagan [praktupplaga] | 1884 | 200 s. | Rött guldpräglat klotband, stort format, ill., nött ovansida och nedansida rygg, ngt fläckade pärmar, annars gott skick.
Updating...
