Austen, Jane: Stolthet och fördom
Stolthet och fördom är Jane Austens mest berömda roman, enligt mångas mening hennes mästerverk. Titeln har hon valt med största omsorg – det är egenskaper som i olika grad karakteriserar bokens två huvudpersoner och som bidrar till att forma deras öden. Den fördomsfulla Elisabets mor, den energiska mrs Bennet, försöker få sina döttrar lyckligt gifta.
Den kvicka och klarsynta Jane Austen deltog ivrigt i de visiter, tebjudningar, middagar och baler, välsmidda ränker och förtjusande intriger som skapade spänning i 1700-talets engelska högreståndsmiljö. Det är en idyll som hon med utsökt stilkonst och med road och roande iakttagelseförmåga målar upp i sina böcker.
Auster, Paul: Illusionernas bok
Efter sin hustrus och sina två söners tragiska död i en flygplanskrasch går universitetsläraren och författaren David Zimmer ner i en djup, alkoholfylld och långvarig svacka. Men en dag framför TV:n händer något oväntat: ett klipp ur en stumfilm får honom att skratta för första gången på månader.
Upplevelsen blir en vändpunkt för Zimmer – han blir som besatt av den bortglömde skådespelaren och stumfilmsregissören Hector Mann, spårlöst försvunnen sedan 1929, för nästan sextio år sedan. Han skriver en bok om Manns filmkonst, och strax efter att denna publicerats får han ett brev från någon som påstår sig vara Hector Manns fru. ”Hector har läst Er bok och skulle gärna vilja träffa Er. Skulle ni kunna tänka er att besöka oss?”
Zimmer tvekar – är det verkligen den mystiske Mann som söker kontakt eller är det någon som försöker lura honom?
Babel, Isaac: Berättelser från Odessa
Inledning av Nils Åke Nilsson | Översättningar av Riwkin/Dahl | Tiden förlag | Ryska klassiker | U.å. | 127 s. | Pocket, omslagsvinjett av Ulla Sundin Wickman, mkt gott skick.
Balzac, de Honore: En dunkel historia: Amuletten: Två unga hustrurs memoarer
Världslitteraturens förlag | 1928 | 209+267+193 s. | Halvfranskt band, marmorerat snitt, mkt gott skick.
Barbellion, W. N. P: Ur en bruten mans anteckningar
Inledning av H. G. Wells | Wahlström & Widstrand | Originalupplaga | 1922 | 160 s. | Häftad, delvis osprättad, nött omslag, annars gott skick.
Barnens vän
AB Holmqvist tryckeri: Stockholm | nummer 1/1903 – nr 52/1904 | Halvklotband, lagerfläckad, enstaka ritstreck, i övrigt gott skick.
Beckett, Samuel: Alla dem som falla/Krapps sista band/Askglöd
Översättning av Lill-Inger och Göran O. Eriksson | Bonnier/Panacheserien | Svensk originalupplaga | 1962 | 101 s. | Häftad, ngt nött nederkant omslag, i övrigt gott skick.
Beckett, Samuel: Den onämnbare
Org.titel: L´innommable [1953] | Översättning av Lill-Inger Eriksson | Almqvist & Wiksell förlag | 1969 | 204 s. | Ill. klotband med skyddsomslag, reva på baksida sk.omslag, i övrigt nära nyskick.
Beckman, Erik: Den kommunala kroppen
Bonniers | Originalupplaga | 1979 | 43 s. | Häftad, delvis osprättad, tillägnan,ngt tummat omslag, i övrigt mkt gott skick.
Behan, Brendan: Den dödsdömde - en tragikomedi
”Brendan Behan har ett typiskt irländskt kynne och blandar i sitt skådespel, på det naturligaste sätt, kärv humor med starkt patos. Framför allt vill man berömma stycket för dess heta puls, lidelsefulla sanningskärlek och dramatiska nerv. Samhällets iskallt brutala avlivande av en människa är lika ohyggligt som en mördares bestialiska dåd. Anhängare av dödsstraffet får sig en allvarlig tankeställare av Behans berättelser och sakliga uppgifter i det skakande dramat Den dödsdömde.”
- Fil.dr. Stellan Ahlström i Dagens Nyheter
Org.titel: The quare fellow | Översättning av Mario Grut | Bo Cavefors bokförlag | 1959 | 94 s. | Häftad, omslag ngt nött i kanterna, i övrigt mkt gott skick.
Bellman, C.M: Samlade skrifter del 1-6
*Adolf Bonnier | Tryck: Isaac Marcus | 1879 | 346 + 312 + 341 + 450 + 359 + 305 s. samt levnadsteckning av Carlén med 48 s./7 ill., | 3 mycket välbehållna gröna klotband med blindpressade dekorerade band i svart och guld, färgade övre snitt, fettfläckar på snitt på 30-tal sidor i ett av banden.
Bellman, Carl Michael: Fredmans sånger - ord och musik
Ord och musik samt noter med underliggande text.
Albert Bonniers förlag | 1927 | 252 s. | Häftad, notavdelningen osprättad, ngt fläckad rygg, ngt lös rygg, i övrigt gott skick.
Bellman, Carl Michael: Månan
Inledning av Olof Byström | Natur och Kultur | 1958 | 23 s. | Häftad med skyddsomslag, utgiven som en julhälsning från Natur och Kultur 1958, nästintill nyskick.
Bellow, Saul: Han med foten i klaveret och andra berättelser
Han med foten i klaveret och andra berättelser innehåller fem berättelser med ett rikt persongalleri – berömda författare, gangsters, smarta affärsmän och lättfotade hemmafruar – i amerikansk nutidsmiljö.
Saul Bellow fick nobelpriset i litteratur 1976 ”för den mänskliga förståelse och subtila kulturanalys som förenas i hans verk”.
Bellow, Saul: Herzog
Översättning av Torsten Blomkvist | Aldus/Delfinserien | 1975 | 380 s. | Pocket, mkt gott skick.
Bellow, Saul: Offret
Vår skuld i andra, vår andel i våra medmänniskors olycka penetreras på ett lysande intelligent och medvetet sätt i denna roman, som samtidigt ger en nästan fysiskt påtaglig bild av det småborgerliga New York.
Saul Bellow tilldelades Nobelpriset i litteratur 1976.
Org.titel: The Victim [1947] | Översättning av Sonja Bergvall | Albert Bonniers/Delfinserien nr 590 | 1978 | 259 s. | Pocket, mkt gott skick.
Ben Jelloun, Tahar: Besatt
Org.titel: Amours sorcières | AlfabetaAnamma | 2004 | 304 s. | Inbunden med skyddsomslag, nästintill nyskick.
Benedictsson, Victoria: Pengar
Litteraturfrämjandet/En bok för alla | 1982 | 222 s. | Pocket, namnteckning, gulnad inlaga, annars mkt gott skick.
Updating...
