Bokhandel

Skönlitteratur
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

Dostojevskij, Fjodor: Brott och Straff

Additional DescriptionMore Details

Del I-II | Översättning av Ellen Rydelius | Albert Bonniers Förlag | 1922 | 365+354 s. | Rött klotband med rött övre snitt, guldskrift rygg, namnteckning försättsblad, mkt gott skick.


150.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Dostojevskij, Fjodor: Döda huset

Additional DescriptionMore Details

Översättning från ryskan av Hjalmar Dahl | Bokfrämjandet | 1970 | 311 s. | Förlagsband, läsband, nyskick.


70.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Dostojevskij, Fjodor: En skriftställares dagbok

Additional DescriptionMore Details

*Översättning av Alfred Jensen | Albert Bonniers Förlag/Bokserien Tankar och Minnen | Originalupplaga | 1915 | 214 s. | Häftad, omslag trasigt i rygg, gulnad inlaga, i övrigt gott skick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Dostojevskij, Fjodor: Idioten

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Ellen Rydelius | Omslag av Torsten Billman | Bonniers | Två band | 1960 | 394 + 349 s. | Inbunden med skyddsomslag, rött övre snitt, guldpräglad rygg, reva i skyddsomslag till första bandet, i övrigt mkt gott skick.


160.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Dostojevskij, Fjodor: Onda andar (Tre delar)

Onda andar är berättelsen om besatta. Den är också en uppgörelse med ideologier, som enligt Dostojevskijs övertygelse måste leda till det fullständiga vanvettet. Med en hemsk aktualitet har Dostojevskij här skildrat revolutionens psykologi. Det är främst på denna bok som Dostojevskijs rykte som profet grundar sig.

Additional DescriptionMore Details

Org.titel: Besy | Tre delar | Översättning av Anton Karlgren | Bokförlaget Aldus/Bonniers: Delfinserien 457-459 | 1973 | 239 +332 +258 s. | Pocket, ngt gulnad rygg, i övrigt nära nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Dumas, Alexander: Greven av Monte Cristo

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Arne Häggqvist | Illustrationer av Stig Södersten | Bonniers Folkbibliotek: Stockholm | 1954 | 368 s. | Inbunden, ill. mkt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Duras, Marguerite: Älskaren

Älskaren är Marguerite Duras egen berättelse om hur hon en gång upptäckte och sveptes med av sina drifter och greps av en kärlek vars bultande hjärta ger eko 50 år efteråt. Boken fick Goncourtpriset och såldes i Frankrike i en miljon exemplar.

Additional DescriptionMore Details

Org.titel: L´amant [1984] | Översättning av Madeleine Gustafsson | Månpocket | 1986 | 107 s. | Pocket, gulnad inlaga, litet veck på rygg, i övrigt mkt gott skick.


20.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Duras, Marguerite: Sjömannen från Gibraltar

I en plötslig ingivelse att förändra sitt liv går en man ombord på en lustjakt. Lustjakten tillhör en kvinna om vilken det sägs att hon färdas över haven på spaning efter en man hon en gång känt. Han beslutar sig för att följa med och hjälpa henne i sökandet efter ”sjömannen från Gibraltar”.

Resan över haven för honom allt längre bort från det liv han så innerligt ville förändra och allt närmare den gåtfulla kvinnan. Hennes livsuppgift blir också hans, trots att han vet att målet för resan – om de finner det – sannolikt kommer att innebära slutet för deras spirande kärleksrelation.

Marguerite Duras stort anlagda, mycket tillgängliga men tidigare oöversatta roman från 1952 är en roman fylld av humor och smärta om den fysiska kärlekens nomader, där ”sjömannen från Gibraltar” blir en sinnebild för det ouppnåeliga idealet, det som man rastlöst söker i varje ny kärlekspartner.

Additional DescriptionMore Details

Översättning av Ulla Bruncrona | Albert Bonniers Förlag | 2010 | 350 s. | Häftad med flikar, läsveck rygg, annars nära nyskick.


100.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Duras, Marguerite: Smärtan

Våren 1945. Paris befrias. Den unga Marguerite väntar på livstecken från sin sedan sex år deporterade make. Varje dag går hon till Orsay-stationen.

”En kuslighetens och den hårda spänningens psykologiska mästarinna.”

- Nina Lekander, Expressen

Additional DescriptionMore Details

Org.titel: La Douleur [1985] | Översättning av Marie Werup | Månpocket | 1987 | 190 s. | 112 g | Pocket, liten tuschfläck omslag/rygg, i övrigt mkt gott skick.


30.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Edelfeldt, Inger: Finns det liv på mars?

Joni är en musicerande och lätt kaotisk ensamstående mor. Nyligen övergiven av den senaste tilltänkta plastpappan till femåriga dottern Mårran, och med garderoben full av en egen cd hon tagit lån för att spela in, bestämmer hon sig inför sin 45-årsdag för att ”bli vuxen”.

Additional DescriptionMore Details

Månpocket | 2006 | 233 s. | Pocket, uppstående omslagssida, annars mkt gott skick.


25.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Eggert, Pål: Ars Moriendi – konsten att dö

Ars Moriendi  – Konsten att dö är Pål Eggerts debutroman. Med ett gediget intresse för mystik och mänskligt utanförskap, skriver Pål Eggert med känslig hand om människans ständiga ifrågasättande av sin plats i världen och vårt gemensamma kulturarv.

En gotisk roman.

Additional DescriptionMore Details

Bokförlaget Paradishuset | 1998 | 157 s. + post scriptum | 287 g | Limhäftad, nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ekelöf, Gunnar: En natt i Otocac

”Till det omöjligas konst/bekänner jag mig/är därav en troende/men av en tro som kallas vantro”

- ur En natt i Otocac

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers Förlag | Originalupplaga | 1961 | 80 s. | 342 g | Guldpräglat klotband med skyddsomslag, ngt tummad baksida sk.omslag, i övrigt nära nyskick.


120.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ekelöf, Maja: Rapport från en skurhink

Maja Ekelöf (1918-1989) var en svensk städerska och författare. Hennes debut kom i och med att hon vann Rabén & Sjögrens romantävling 1970 med den samhällskommenterande romanen Rapport från en skurhink. 1987 fick hon ta emot Ivar Lo-priset.

”Som politisk roman unik, som kvinnoskildring likaså.”

Kerstin Vinterhed i DN.

Additional DescriptionMore Details

Rabén & Sjögren | Sjunde upplagan | trettiosjätte tusendet | 1971 | 216 s. | 340 g | Häftad, gulnat och fläckat omslag, i övrigt gott skick.


50.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ekelund, Fredrik: Taxi sju-två, bland drömmare och dårar

Ibland får jag en känsla av att jag är staden eller att den är en dröm i mej och att det där den som talar i mej när jag talar.

Huvudpersonen i Fredrik Ekelunds andra roman är staden, ingen annan. Det är en berättelse om ett år i Malmö på åttiotalet. Om Henrik Selin som kör taxi sju-två och hans vilt och sorgset pratande kunder och kolleger. Om kumpanerna i huset på Jakob Nils Straede. Om droskägaren Münchhausen, konstnären och alkemisten Leonardo Hansson, gitarristen och pornografen Adde och andra fubbickar och dofsingar. Om tvära kast mellan lust och allvar, fest och död, överdöd och förtvivlan. En oförutsebar och dråplig färd tillsammans med stadens verkliga drömmare och dårar.

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers förlag | Fjärde tusendet | 1993 | 257 s. | Inbunden med skyddsomslag, mkt gott skick.


40.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ekelund, Fredrik: Torget

Fredrik Ekelund, mest känd för sina romaner Jag vill ha hela världen! och Nina och sundet, skildrar här livet på och kring ett torg i Malmö. I etthundrasextiotre korta stycken låter han på ett mycket konstfärdigt vis en kör av individuella röster komma till tals – nästan samtidigt. Vi möter invandraren som driver tobaksaffär men hellre skriver poesi; kvinnan som ser så tråkig ut i glasögon och blekgrön kappa; mannen som förälskar sig 6-8 gånger om dagen; den refuserade poeten som bestämt sig för att skriva om varje dags väder; den ärevördige onanisten; mannen som retar upp sig på allt; den förtvivlade språkvårdaren i grå keps; missbrukaren som just peggat upp golfbollen mitt på torget och som snart kommer att svinga sin klubba.

Obehindrat rör sig författaren mellan olika medvetanden, avlyssnar människors tankar om högt och lågt och blottlägger en och annan mörk hemlighet. Det är ömsom underhållande, ömsom tragiskt, inte sällan tragikomiskt – och hela tiden bultar det av liv.

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers förlag | Originalupplaga | 2001 | 167 s. | Inbunden med skyddsomslag, nyskick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Eklund, Sigge: Varulvsvalsen

Rebecka har just firat sin sons tvåårsdag och börjat på sin drömutbildning när hon plötsligt och oväntat dras in i tungt drogmissbruk. Hennes chockade anhöriga vädjar till henne att lägga in sig för avgiftning och söker desperat hjälp hos myndigheter och institutioner. Deras lägenhet förvandlas till en larmcentral, och de kastas mellan hopp och förtvivlan. När Rebecka ännu en gång sviker ett löfte brister det för dem och de inser att hela deras tillvaro är på väg att rasa samman.

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers Förlag | Originalupplaga | 2007 | 255 s. |Förlagspappband med skyddsomslag, nyskick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ekman, Kerstin: Händelser vid vatten

I början av sjuttiotalet är Svartvattnet en tynande norrländsk by bland många andra. Då händer det något. Ett dubbelmord långt ute i väglöst land. Det går arton år innan någon börjar ana sanningen om det som skett. Och då blir det lika farligt igen där ute i myrlandet. Händelsen har blivit en mörk kraft med verkan in i många människors liv. Det är dessa människor Händelser vid vatten handlar om, deras försök att rädda minne och sammanhang fast de bor i den skugga av glömska som ligger över landsbygdens byar och små samhällen.

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers Förlag | Originalupplaga | Första tryckningen | 1993 | 467 s. | Inbunden med skyddsomslag, mkt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ekström, Margareta: Dödens barnmorskor

Dödens Barnmorskor är en novellsamling där döden bildar en svart, sammanbindande tråd. Men mot den bakgrunden glöder färgerna, livets komedier och rollspel skiftar, människorna träder oss nära, livs levande. Ekströms människokännedom spelar över åldrar och sekel och könsgränser. Hon visar oss att ”de andra” också är vi – men att vi själv ofta är några andra och främlingar för oss själva.

Additional DescriptionMore Details

Albert Bonniers förlag | 1978 | 155 s. | Häftad, namnteckning, ngt nött i rygg, annars mkt gott skick.


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Ekström, Margareta: Kvinnan som reste med Montaigne

På ett gammalt slott i underskön natur nära Heidelberg har Margareta Ekström placerat huvudpersonen i denna roman. Hon är en 33-årig svensk kulturjournalist, bränd av ett kort äktenskap som slutat i katastrof, och öppen för erotikens möjligheter till både paradisminnen och helvetesfärder.

Margareta Ekström som är känd för sin detaljskarpa och sensuella novellkonst väver samman romanen med sin egen dagbok. Läsaren får följa med i svindlande turer mellan nu och då, minnen och framtidsvisioner. Det är en het sommar mitt i ett rikt liv, där den självvalde läromästaren Montaigne förgäves manar till försiktighet och inskränkning.

Additional DescriptionMore Details

Bonniers | Originalupplaga | 1981 | 142 s. | Inbunden, ngt solblekt rygg och baksida, i övrigt mkt gott skick.


40.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...

Eliot, T.S: Dikter i urval

Dikter samlade och utgivna av Ronald Bottrall och Gunnar Ekelöf. Tolkade av Erik Blomberg, Karin Boye, Johannes Edfelt, Gunnar Ekelöf, Erik Lindegren, Artur Lundkvist, Erik Mesterton, Karl Vennberg och Anders Österling. Samt inledda av Ronald Bottrall och Erik Mesterton.

Additional DescriptionMore Details

Bonniers | Andra upplagan | 1948 | 43 + 87 s. |


60.00 SEKPrice:
Loading Updating cart...
LoadingUpdating...
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
Sprid ordet:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Digg
  • del.icio.us
  • email
Byggt på Wordpress – Designat av Salmiak Media - XML Sitemap