Andersson/Lumholdt: Harriet Andersson: Samtal med Jan Lumholdt
Alfabeta | Första tryckningen | 2006 | 271 s. | Storpocket, intervjubok, mkt gott skick.
Barbellion, W. N. P: Ur en bruten mans anteckningar
Inledning av H. G. Wells | Wahlström & Widstrand | Originalupplaga | 1922 | 160 s. | Häftad, delvis osprättad, nött omslag, annars gott skick.
Brøgger, Suzanne: Ett fritt och muntert lik
”När jag satte punkt för Jadekatten började nervsmärtorna i min mage. ‘Det är katterna som klöser med sina klor’, säger min reaktör. Magsmärtorna är det gamla familjetraumat, som kommer tillbaka i samma stund som symboliseringsarbetet upphör. När formgivningen avslutas anmäler sig det formlösa skriket eller illamåendet eller självdestruktionen…”
I Ett fritt och muntert lik har Suzanne Brøgger samlat notiser, dagboksanteckningar och reflektioner från tiden närmast efter det att hon skrivit färdigt Jadekatten, den stora släktkrönikan som vunnit så många läsare runtom i världen. Det har blivit en rapport från konstnärens verkstad och samtidigt en självutlämnande skildring av en mycket särpräglad människas vardag.
Översättning av Urban Andersson | Norstedts | 1999 | 90 s. | Inbunden med skyddsomslag, nyskick.
Burroughs, William S: Svängd
William Lee – huvudpersonen i Burroughs självbiografiska debutroman Tjacket – återkommer här i en något annorlunda skepnad. Nu är han desperat, osäker, kontaktlös figur, stadd i sönderfall, som försöker hitta tillbaka till livet. Han driver från bar till bar i en självförnedrande cirkel, på jakt efter sex eller åtminstone mänsklig kontakt. Hans tillstånd är lika mardrömslikt och olycksbådande som stämningen i den håla i Mexico där han för tillfället uppehåller sig, en hållplats för existenser på drift utan mål eller mening.
Svängd skrevs samtidigt med Tjacket, men manuskriptet kunde inte publiceras på den tiden. Först 1985 utkom boken i USA. Det är en naken och uppskakande skildring av ett överhettat desperat livstillstånd.
*Org.titel: Queer | Översättning av Einar Heckscher | Omslag av Berndt Danielsson | AWE/Gebers | Originalupplaga | 1988 | 140 s. | Limhäftad, läsveck, annars gott skick.
Canetti, Elias: Facklan i örat, berättelsen om mitt liv 1921-1931
I denna andra del av sin självbiografi skildrar Elias Canetti huvudsakligen sin tid i tjugotalets Wien. Ett fascinerande myller av gestalter träder fram inför läsarens ögon, och mot denna bakgrund tecknar författaren sin egen utveckling.
Översättning av Hans Levander | Forum | Andra tryckningen | 1981 | 434 s. | Inbunden med skyddsomslag, reva i rygg sk.omslag, ngt blekt omslag, i övrigt mkt gott skick.
Che Guevara, Ernesto: The motorcycle diaries
Språk: Engelska
”What distinguishes these diaries is that they reveal a human side to el che which historians have successfully managed to supress… a joy to read from start to finish.”
- Financial Times
Harper Perennial | 2004 | 165 s. | Limhäftat mjukband, 240 fotografier, mkt gott skick.
Claesson, Stig: Svart asfalt grönt gräs
”Förr eller senare börjar en författare kartlägga sin barndom och uppväxt och berättar om den. Det kan finnas två skäl till det. Det ena är att han tror att de trägna läsare han skaffat sig vill att han ska göra det. Det andra skälet skulle då vara att han tror att hans läsare inte är ett dugg intresserade av vare sig hans barndom eller uppväxt och det är ett ointresse han inte kan leva med…”
Bonniers | Originalupplaga | 2000 | 273 s. | Inbunden med skyddsomslag, illustrerad av författaren, nyskick.
Didion, Joan: Ett år av magiskt tänkande
Joan Didion har skrivit en djupt personlig, men allmänmänsklig, skildring av kärlek och vänskap och sorg.
”Livet förändras snabbt. Livet förändras på ett ögonblick. Man sätter sig ner för att äta middag och livet som man känner det tar slut.”
Översättning av Ulla Danielsson | Atlas | 2006 | 254 s. | 426 g | Inbunden med skyddsomslag, nyskick.
Diski, Jenny: On trying to keep still
Språk: Engelska
”Jenny Diski´s year-long attempt to keep still and mentally idle saw her travel from New Zealand to Lapland. In her inimitable style, here are the remarkable tales of a reluctant adventurer.”
Finns översatt till svenska med titeln Den motvilliga resenären.
Virago Press | 2007 | 307 s. | 255 g | Storpocket, läsveck rygg, i övrigt mkt gott skick.
Dostojevskij, Fjodor: En skriftställares dagbok
*Översättning av Alfred Jensen | Albert Bonniers Förlag/Bokserien Tankar och Minnen | Originalupplaga | 1915 | 214 s. | Häftad, omslag trasigt i rygg, gulnad inlaga, i övrigt gott skick.
Franchell, Eva: Väninnan - rapport från Rosenbad
Eva Franchell, född 1952, skriver här om sina år i regeringens närhet. Väninnan handlar om vänskap, politik och maktspel, och skildrar en rad av det senaste decenniets mest uppmärksammade politiska händelser från insidan. Hon tilldelades pris som Årets opinionsbildare av Veckans affärer för sin kraftfulla skildring av maktspelet i Rosenbad.
Gide, André: Om icke vetekornet dör
”André Gides självbiografiska verk hör till de märkligaste böckerna i sin art. Sällan har en människa granskat sig själv med en så omutlig ärlighet och en så oavlåtlig strävan efter nakna sanningen.”
Förord och översättning av Göran Schildt | Wahlström & Widstrand | Originalupplaga | 1946 | 348 s. | Häftad, gulnat omslag, läsveck rygg, namnteckning, märke efter tidningsartikel efter förord, i övrigt gott skick.
Hesse, Herman: Brev från en diktare
Herman Hesse, den berömde författaren till Stäppvargen, Siddhartha, Glaspärlespelet och många andra romaner och berättelser, är också en fin lyriker, en kringsynt essäist – och en fängslande brevskrivare. Det är i den senare egenskapen har här presenteras för svensk publik. Intimt och chosefritt ger Herman Hesse i dessa brev sina många adressater, unga och gamla, namngivna och anonyma, sin syn på centrala livsproblem, på religionsfrågor och politik, uppfostran och konst, individualism och kollektivism.
Herman Hesse framträder här som en ungdomens kloke och besinningsfulle rådgivare, och ur sin rika erfarenhet kan han också ge mogna människor mycket av intresse och värde. Humor och ironi kryddar ofta Hesses epistlar. En självständig, fullkomligt odogmatisk personlighet framträder i dem. Herman Hesses brev ger en inblick i en andlig värld av fördomsfrihet, visdom och hög förfining.
Översättning av Brita Edfelt | Förord av Johannes Edfelt | Natur och Kultur | 1961 | 102 s. | Häftad med flikar, osprättad, nyskick.
Huor, Jesper: Sista resan till Phnom Penh
En majdag 1977 lämnade Someth Huor sin svenska hustru och deras tvåårige son i Berlin för att resa till Peking. Därifrån fortsatte han till sin hemstad Phnom Penh i Kambodja. Someth hade studerat och arbetat i Europa i flera år och under den tiden blivit socialist. Därför ville han stödja den väldiga sammhällsomvandling som sedan ett par år leddes av de röda khmererna och deras mystiska, ansiktslösa organisation Angkar. Han ville hjälpa till att bygga upp landet efter de amerikanska bombningarna. Från Peking skrev han några brev till sin familj. Därefter hördes han aldrig mera av.
Tjugoåtta år senare bestämmer sig sonen Jesper för att försöka ta reda på vad som hände med Someth efter återkomsten. Han söker i arkiv, tillbringar flera månader i Kambodja, frågar ut faderns gamla vänner och träffar hans fåtaliga överlevande släktingar. Han försöker också sätta sig in i hans sätt att tänka och resonera och förstå vad som ledde honom till att faktiskt överge hustru och barn.
Jesper Huor har skrivit en gripande dokumentär berättelse som utspelar sig i Stockholm, Paris, Berlin, Pyongyang och Phnom Penh. Den handlar inte bara om honom och fadern utan också om världens mest våldsamma samhällsomdaning – Pol Pots revolution.
Jackson, Michael: Moonwalk
En ovanligt öppenhjärtig och djärv självbiografi.
Översättning av Mikael Mörling | Bonniers | Första svenska upplagan | 1988 | 315 s. | Inbunden med skyddsomslag, rikt ill., ngt nött skyddsomslag, i övrigt mkt gott skick.
Jonsson, Plura: Resa genom ensamheten – svart blogg och det ljuva livet
Utdrag ur förordet:
”Det här är mina minnen av det liv som blev mitt; barndomen och uppväxten i Norrköping, alla år på vägarna med Eldkvarn, skärvor, en del suddiga, andra skarpare, en del så skarpa att de fortfarande gör ont.”
Lindqvist, Sven: Myten om Wu Tao-tzu
Är det möjligt att få gå in i ett konstverk och leva där? Hur går det till? Vart kommer man? Sven Linqvist har försökt. Han kom till Kina och Indien. Där såg han bönderna spänna sina barn för plogen. CIA försökte anställa honom som spion. Var kom vändpunkten? Kanske fastklämd i folkmassan i Shanghai. Kanske när han lyckades ta sig in i universitetsbibliotekets filosofiska giftskåp. Kanske i badhuset i Hai Dian. Läsarna har lärt känna två Sven Lindqvist. En inåtvänd aforistiker. En engagerad resenär och debattör. I den här boken möts de. Litterär analys förenas med samhällskritik, lyrik med reportage, meditation med politik. Konst ställs mot värld. Idyll mot förintelse.
Aldus/Bonniers | Delfinserien 332 | 1970 | 147 s. | Pocket, läsveck samt ngt blek rygg, i övrigt gott skick.
Lords, Traci: Nattens barn
Starkt och ocensurerat avden fd tonårsporrstjärnan som blev en sensation över en natt.
Översättning av Katarina Jansson | Prisma | 2006 | 264 s. | Inbunden med skyddsomslag, rikligt fotoill., nyskick.
Nordahl, Gunnar: Guld och gröna planer
Albert Bonniers förlag/Bonniers folkbibliotek | Originalupplaga | 1954 | 232 s. | Inbunden, ill., ngt snedläst, i övrigt gott skick.
Norén, Lars: En dramatikers dagbok
*Albert Bonniers Förlag | Andra tryckningen | 2008 | Opaginerad | Limhäftad, mkt gott skick.
Updating...
